Hidrotermális robbanás volt a Yellowstone Nemzeti Parkban

A Yellowstone Nemzeti Park kapcsán a legtöbben rögtön szupervulkáni kitöréseket vizionálnak, azonban a legfőbb veszélyforrást a park egyik fő látványossága, a forró víz rejti. Szinte nincs olyan év, amikor valaki ne térne le a kijelölt (és nem véletlenül kijelölt) útvonalakról, és ne sérülne meg. Ez gyakran annak köszönhető, hogy beszakad az illető lába alatt a biztos, szilárd felszín, ami néha csak pár centis vastagságú, s az alatta lévő forró vízben megég.

A tavacska maradványai a robbanás után. Jól láthatóak a szétszaggatott vékony kőzetréteg darabjai.
Forrás: National Park Service

Vannak előre nem kiszámítható események, amelyekre gyakorlati értelemben nem lehet felkészülni sem, vagy csak azzal, hogy sehova senkit nem engednek be. Egy ilyen esemény a hidrotermális robbanás, amihez pusztán az szükséges, hogy a felszín alatti víz hirtelen gőzzé váljon.

A gőz azután képes arra, hogy a nemzeti park forró vizes területein meglehetősen vékony talajkéreg rétegét felrepítse a levegőbe. Ez történt a parkban 2024. július 23-án, helyi időben délelőtt 10 óra előtt nem sokkal. A helyszín a Black Diamond Pool nevű forró vizes tavacska volt, amely mellett kiépített úton lehet elsétálni, és megcsodálni. Jó néhány látogató is készített videót az esetről (egyiket lásd alant).

Mi is zajlik ilyenkor?


Képzeljük el úgy ezt a forró vizes területet, mint egy nagy sajtot, teli lyukakkal. A lyukak egy részét forró víz tölti ki, más részükben korábban járt, vagy épp ideiglenesen folyik át rajtuk. Az egymással összekapcsolódó felszín alatti üregekben a talaj forróságának köszönhetően a víz hőmérséklete nagyon közel van a forrásponthoz, s el is érheti azt.

Ez azt is jelenti, hogy elegendő egy kis nyomáscsökkenés, és hirtelen nagy mennyiségű forró víz válik gőzzé. Ha nincs akadály az útjában, akkor a gőz szépen és látványosan kitör – ez jellemzi a gejzíreket. Azonban időnként előfordul, hogy eldugulnak a felszínre vezető járatok (ezek a forró vizes oldatok sok ásványi anyagot tartalmaznak, ami ki is válik belőlük). Ha ez történik, akkor a forró vízből kialakult gőz megemeli a legfelső talajréteget, ami sokszor csak egy egészen vékony, törékeny kőzetréteg, és szétrobbantja. A robbanáskor a forró vizes medencékben felhalmozódott iszap is a levegőbe röppen, ezért látszik sötétnek a robbanás során feltörő anyag.

2900 évvel ezelőtti igen nagy hidrotermélis robbanás hozta létre az Indian Lake nevű tavat is, amely kb. 400 méter átmérőjű
Forrás: nps jim peaco

Egy-egy ilyen robbanás során a pár méterestől az akár pár kilométeresig terjedő gödör születhet, amelyekből aztán hamar tavak válnak, persze. A nagyobb robbanások átlag 700 évente következnek be a Yellowstone területén, nagy alatt azt kell érteni, amelynek a krátere 100 méternél nagyobb átmérőjű. Ilyesmire nemcsak a Yellowstone területén, hanem a világ más hidrotermális területein is sor kerül rendszeresen.

Az efféle robbanásoknak nincs kapcsolatuk vulkáni tevékenységgel vagy magmával (már persze azon felül, hogy a hidrotermális területek az utóvulkáni működéshez tartoznak). A hidrotermális robbanás nem jelzi azt, hogy a Yellowstone vulkánkitörésre készülne, csupán azt, hogy forró az altalaj, rengeteg csapadékot kap a terület így van bőven víz is, ami felforrósodik.

A Black Diamond Pool még a robbanás előtt.
Forrás: Wikimedia Commons

A mostanihoz hasonló robbanásokra néhány évente kerül sor, és például pont ugyanezen a területen is volt egy ilyen robbanás 2009-ben (ennek fotója a nyitóképünk), de hasonlót tapasztaltak 1989-ben is, sőt, 2024 áprilisában is a Yellowstone egy másik hidrotermális területén. Ez azt is jelenti, hogy bármikor, előjelek nélkül bekövetkezhet hasonló. Ezekre a veszélyekre a park látogatóinak figyelmét is rendszeresen felhívják.

A nemzeti park lezárta a látogatók elől az érintett területet, mivel a kiépített sétaút is megsérült, és természetesen ilyenkor teljes biztonsági felmérést is kell végezni itt. A nemzeti park közleménye szerint a területet a nyári turistaszezon további részében már nem fogják megnyitni a látogatók előtt, mivel egyelőre még nem stabilizálódott a helyszín állapota.

The post Hidrotermális robbanás volt a Yellowstone Nemzeti Parkban first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed