Szoros a népszavazás eredménye arról, hogy Moldova csatlakozzon-e az Európai Unióhoz.
Mi történt? Meglepő eredmény született a vasárnapi moldovai népszavazáson arról, hogy az ország változtasson-e az alkotmányán és csatlakozzon-e az Európai Unióhoz. A szavazók 49,9 százaléka szavazott igennel, 50,1 százaléka pedig nemmel, a szavazatok 97,66 százalékát dolgozták fel hétfő reggelig – számolt be a BBC.
Miért fontos ez? A népszavazás arról szól, hogy támogatja-e a moldáv nép, hogy az ország változtasson az alkotmányán az uniós csatlakozáshoz. A népszavazás eredménye azért fontos, mert az elnökválasztást is vasárnap tartották az országban, ahol szintén szoros eredmény született. Az EU-párti, jelenleg is hivatalban lévő Maia Sandu a szavazatok 41 százalékát szerezte meg, ezért a november 3-ai második fordulón az oroszbarát Alexandr Stoianoglóval szemben indul, aki 27 százalékot ért el.
Kontextus: A népszavazás eredménye azért fontos, mert Moldova erősen megosztott a keleti és nyugati hovatartozás mentén. 2022-ben felgyorsult az EU bővítési folyamata az orosz-ukrán háború kitörése miatt. Moldova először 2014-ben kapta meg a lehetőséget a csatlakozásra, 2022 márciusától júniusáig pedig lezajlott a jogrendszerük ellenőrzése, és tagjelöltté váltak. A lakosság beleegyezése ugyan nem kötelező a csatlakozáshoz, de az előzetes elemzések 65 százalékos EU-párti döntést jeleztek előre. Ezért is meglepő a rendkívül szoros, 49-9-51,1 százalékos eredmény.
The post Mégsem olyan biztos az EU-s csatlakozásban ez az ország appeared first on Forbes.hu.