A vastagbél az egyik legfontosabb szervünk. Befolyásolja az emésztést és nagy szerepe van mind a tápanyagok, mind a kalóriák felszívódásában, illetve az elfogyasztott táplálékok emésztésében is a segítségünkre lehet. A vastagbélnek nagy szerepe van a szervezet pH-szintjének kiegyensúlyozásában, illetve az elektrolitok egyensúlya is nagyban függ ettől a szervünktől.
Igazából csak akkor válik számunkra fontossá ez a szervünk, ha valami probléma lesz az emésztésünkkel, vagy megbetegszik ez a szervünk. Pedig ha odafigyelünk a testünk működésére, és megértjük a vastagbél szerepét, akkor tudni fogjuk, hogy mennyire lényeges, hogy vigyázzunk ennek a szervünknek az egészségére is.
Voltaképpen akkor beszélhetünk az emésztőrendszer egészségéről, ha a vastagbél is egészséges. Ahhoz, hogy az emésztőrendszer jó egészségnek örvendjen, nagyon lényeges, hogy a vastagbelet bizonyos időközönként megtisztítsuk.
Természetes anyagokat, módszereket is választhatunk a vastagbél megtisztításra. Az egyik ilyen természetes anyag nem más, mint az almaecet, amely elősegíti a jó bélbaktériumok elszaporodását és növekedését a vastagbélben, emellett a vastagbelet alaposan kitisztítja a lerakódott salakanyagoktól. Az almaecetre természetes antibiotikumként is tekinthetünk, nem mellesleg tele van értékes antioxidánsokkal, amelyek csak tovább fokozzák a vastagbél egészségét. Az almaecet olyan jótékony baktériumot is tartalmaz, amelyet nevezhetünk probiotikumnak is, és amely elősegíti a bél megfelelő egészségét és az egész emésztési folyamatot.
A rendszeres vízfogyasztás is elemi a vastagbél egészségének szempontjából, hiszen szabályozza az emésztést, és segít kiöblíteni a toxikus anyagokat a vastagbélből. Naponta legalább 2-2,5 liter vizet kell elfogyasztanunk, hogy rendben legyen az emésztésünk, és hogy elkerüljön bennünket a székrekedés problémája.
A citrom és a citromlé is segíti a test méregtelenítő folyamatait, mindemellett felgyorsítja az anyagcserét. A citrom gazdag tárháza még a C-vitaminnak, illetve citromsavat is tartalmaz, amely segíti az emésztőnedvek előállítását. A citromlének szintén nagy szerepe van a vastagbél megtisztításában.
A nyers zöldséglevek is segítik az emésztési folyamatot, mivel nagyon sok rostot és tápanyagot tartalmaznak. A vastagbél megtisztítását segíti többek között a cékla, a sárgarépa, a spenót, a paradicsom, az uborka.
A probiotikumok segítenek megtisztítani a vastagbelet, és növelik a jó baktériumok számát a bélben. Az olyan ételek és italok, mint a joghurt, a savanyúság és az almaecet gazdag forrásai a probiotikumoknak.
Egyes gyógyteák és gyógynövények is segíthetnek a vastagbél megtisztításában, hiszen hashajtó hatással rendelkeznek, így segítenek megakadályozni a székrekedés létrejöttét. Ebbe a kategóriába tartozik az útifűmaghéj, az Aloe vera és az édesgyökér.
A gyömbér serkenti az emésztést. Keverjünk el egy pohár meleg vízben egy teáskanál reszelt gyömbért és egy teáskanál mézet, és fogyasszuk ezt a keveréket a vastagbél egészségének megőrzéséért.
A halolaj omega-3 zsírsavakat tartalmaz, amely tápanyagok szintén segítenek a vastagbél megtisztításában.
A gyümölcslevek és a turmixitalok is segíthetnek a vastagbél megtisztításában. Turmixoljunk le almát, citromot és Aloe vera gélt, és fogyasszuk el a vastagbél hatékony megtisztítása érdekében.
Ha nem eszünk semmit, vagyis böjtölünk, az is hatékonyan megtisztítja a vastagbelet. Ez a módszer segít a veséknek és a májnak eltávolítani a szervezetből a káros toxinokat. Böjtölés közben támaszaink lehetnek az egészséges és friss gyümölcslevek, zöldséglevek és a víz.