Telihold 15-én, bónusz Jupiterrel
A karácsony előtti szokásos rohanásban, ha az időjárás engedi, álljunk meg egy picit, és nézzünk rá a decemberi teliholdra! Ezt 15-én tehetjük meg, akár a hajnal előtti időszakban, akár este, holdkelte után.
Mivel a Hold napkelte után nyugszik és napnyugta előtt kel, így ezúttal nem érdemes magát a holdnyugtát vagy holdkeltét figyelni. Érdemes azonban bármikor az éjszaka során, sőt, már előző este is, már csak azért is, mert az igen fényes Jupiter is a közelében jár. 14-én este még csupán 4 fokra, jobbra lesz az óriásbolygó a Holdtól, 15-én hajnalra a távolságuk 6,5 fokra nő.
Mars – Jászol-halmaz együttállás a Holddal 17/18-án éjjel
A 90 százalékos megvilágítású Hold este még 6,5, hajnalra azonban már csak 3,5 fokra jár a Marstól. A Mars jó ideje Jászol-halmaz mellett látható, itt fordult meg a hónap elején a látszólagos égi mozgása, már lassanként távolodik a halmaztól. A nagy fényességű Hold miatt szabad szemmel nem fogjuk jól látni a halmaz csillagait, ám fotón azért megörökíthető lesz.
Regulus-Hold együttállás 19/20-án
Az Oroszlán legfényesebb csillaga 19-én este még 5 fok, 20-án hajnalra azonban már kevesebb mint 2 fok távolságra lesz a 75 százalékos megvilágítású Holdtól. Érdemesebb tehát inkább hajnalban megörökíteni a párost.
Itt a téli napforduló 21-én
A csillagászati tél 2024-ben december 21-én délelőtt 10:20-kor kezdődik meg. Ez azt jelenti, hogy ezen a napon az utolsó őszi napkeltét, és az első téli napnyugtát is lefotózhatjuk, ha az időjárás támogatja az elképzelésünket. E napon kel és nyugszik is a leginkább déli ponton a Nap.
A napkelte ideje keleti határainknál 07:18, Budapesten 07:28, nyugaton 07:37 lesz. A napnyugtát keleten 15:44-kor, Budapesten 15:55-kor, nyugati határaink közelében 16:06-kor láthatjuk. A nappalok hosszabbodása karácsony körül már mérhető lesz, de egyelőre még igazi, hosszú téli éjszakáink lesznek.
Hold-Spica együttállás 25-én hajnalban
A 29 százalékos Hold 3 fokra jár a Szűz legfényesebb csillagától, a Spicától holdkeltekor (éjjel 2 után picivel), később azonban kissé nő a távolságuk, reggel 6-kor már a 4 fokot is meghaladja.
Hajnali holdsarló 28-án és 29-én
A 7,6 százalékos sarló a Skorpió csillagképben kel fel a délkeleti égen, és holdkelte után nem sokkal a szintén ekkor kelő Merkúrt is megfigyelhetjük, a sarlótól balra, jó 11 fokra. A holdkelte ideje keleti határainknál 05:15, Budapesten 05:27, nyugaton 05:36 lesz.
A 29-i sarló nehéz eset lesz, nem azért, mert túl vékonyka, hanem mert túl későn kel. Napkelte előtt 54 perccel bukkan fel a délkeleti horizonton, vagyis már nagyon világos égen. Ha tiszta lesz a horizont, akkor viszont gyönyörű látványt nyújt a mindössze 3,1 százalékos megvilágítású égi kísérőnk. A holdkelte ideje ezen a reggelen keleti határainknál 06:24, Budapesten 06:35, nyugaton 06:44 lesz.
December végi meteorok
A geminida meteorokból 20-ig még láthatunk néhányat, emellett azonban más, kisebb rajok is vannak még az év utolsó heteiben Az Ursidák meteorjai a Kis Göncöl (Ursa Minor) csillagkép „szekér” része irányából kezdik látszólagos égi útjukat, a raj maximuma 22-én lesz. Ezen az éjjelen kb. óránként 5-6 meteort adhat e raj.
Azonban a maximum előtti éjjelen, éjfél – egy óra felé lehet egy kisebb sokasodás a meteorok számában, ekkor 10-12 hullócsillagot láthat a megfigyelő. Az Ursidák elég lassúak egyébként, de nem jellemzőek rá a különösen nagy fényességű tagok. Az év legutolsó napjain pedig néhány kósza Quadrantida is felbukkanhat már, e rövid maximumú raj majd január legelején produkálhatja magát, akkor részletesebben is szóba kerül majd.
Holdmentes szilveszterünk lesz
Aki nem mulatozással szeretné tölteni az év utolsó éjszakáját, vagy épp el akar menekülni a településeket ilyenkor háborús övezetekké változtató durrogtatások elől, az ezen az éjjelen, tiszta időben kora estétől hajnalig találhat nézni valót az égbolton. Ilyenkor már megjelenik az alkonyi égen a tavaszi állatövi fény halványan derengő kúpja.
Az alkonyi időszakban csodálhatjuk a fényesen ragyogó Vénuszt is, amely csak 20 óra felé nyugszik le. Mivel ez már sötétben zajlik, ha igazán fényszennymentes helyen lehetünk, akár a Vénusz által vetett árnyékot is megfigyelhetjük, ehhez a legjobb egy havas felszín, vagy hó híján egy fehér papírlap.
Az éjszaka közepén, ha valóban nagyon tiszta az ég, az állatövi ellenfény foltját is megpillanthatjuk, ez ilyenkor az Orion magasba emelt karja és az Ikrek lába közti területen van. Megfigyelhetjük a jellegzetes téli csillagképeket, a gyönyörű fényes csillagaikkal, amelyek például a Téli hatszöget alkotják.
E csillagok ragyogásán túl rengeteg, a távcsövek lencséi elé való halmazt és ködöt is találhatunk ezen az égrészen. Az bizonyos, hogy egy holdmentes téli éjszakán a sötét órák hosszúsága ellenére se lehet unatkozni, pusztán az éberségünk (és persze az időjárás) szabhat határt annak, hogy mit látunk.
The post Égi jelenségek 2024. december második felében first appeared on National Geographic.