Mérő Vera, a Nem Tehetsz Róla, Tehetsz Ellene Alapítvány társelnöke 2016-ban találkozott először Renner Erikával, és eldöntötte, tényregényt ír az ügyről, amelyet sokféleképpen titulálnak:
a magyar kriminológia egyik legbestiálisabb bűncselekményeként,
az évtized legsúlyosabb, nő ellen elkövetett bűntényeként,
a rendszerváltást követő a legsúlyosabb, élet elleni bűncselekmények egyikeként.
A 2022 tavaszán megjelent Lúg azonban nemcsak erről szól, hanem abba is betekintést nyújt, hogyan bántalmazza tovább az igazságszolgáltatás az áldozatot.
Szajki Bálint / 24.hu Mérő Vera Lúg című könyve bővített, átdolgozott kiadásának bemutatója október 8-án.
Mint ismert, Renner Erikát 2013. március 12-én támadta meg óbudai otthonában a korábbi párja, Bene Krisztián, akivel a támadás előtt néhány hónappal szakított. A gyermekorvos Bene, aki akkor a Budai Irgalmasrendi Kórház igazgatója volt, megkötözte a nőt, elkábította, majd maró lúgot locsolt a nemi szervére és annak környékére. A férfit egy elhúzódó büntetőeljárást követően csak öt évvel később, 2018-ban ítélték el: jogerősen 11 év börtönbüntetést kapott, továbbá örökre eltiltották a hivatásától.
A Lúgnak nemrég adták ki a harmadik, jelentősen kibővített kiadását, amelynek kedd esti bemutatóján a szerző, Mérő Vera, valamint Renner Erika elevenítette fel az elmúlt két év történéseit.
Bene Krisztián testvérének pincéjéből előkerült két zsák – Renner Erika összes egészségügyi iratával. Rejtély, hogyan jutott az egykori állami vezető, Bene Dániel pincéjébe egy halom szenzitív dokumentum, de ezzel legalább Renner Erika és ügyvédje, a bicskei áldozatokat is védő Gál András számára világossá vált, hogy a büntetőper során Bene Krisztián miként hivatkozhatott olyan információkra, amelyekről elvileg nem tudhatott (például arra, hogy a nő esemény utáni tablettát kapott a kórházba kerülése után). A könyvbemutatón Renner Erika azt mondta, bár emiatt is indíthatott volna pert, már annyira belefáradt a jogi hercehurcákba, hogy inkább nem tette.
Fejlemény az is, hogy Renner Erikáék birtokába jutott Kozma Imre atya Bene Krisztián szüleinek címzett, kézzel írott levele. Mérő Vera erről azt mondta: a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke – aki vezetőnek nevezte ki a Budai Irgalmasrendi Kórház élére Benét – ugyan próbálta menteni és tisztára mosni az orvost, ám ez nem sikerült neki, ezért a szülők megharagudtak rá. Kozma a levelében fájlalja ezt, egyúttal azt is leírja, hogy
Mérő részletesen tárgyalja, hogy a Bene család – és különösen Krisztián – milyen szoros kapcsolatot ápolt Kozma Imrével, aki a rendőrségi nyomozás kezdetekor levelet írt a kórház dolgozóinak, hogy jelentkezzenek, akik látták Benét az elkövetés reggelén. Még szentmisét is celebrált Bene Krisztiánért.
Fülöp Dániel / 24.hu Bene Krisztián pere a Fővárosi Ítélőtáblán 2017-ben.
Még Benétől sem félt annyira, mint az új zaklatójától
Idővel egy újabb zaklatója is lett Renner Erikának és segítőinek: egy korábban a statisztikai hivatalban dolgozó matematikus, aki meg van győződve Bene Krisztián ártatlanságáról. Nemcsak Erikát és családtagjait, hanem az ügyvédjét és Mérő Verát is évekig zaklatta. Naponta 10–15 levelet küld nagyjából 200 embernek, a levelezőlistáján olyan hivatalos személyek is szerepelnek, mint a bírói kar tagjai, a törvényszékek dolgozói. A megszállott zaklatóval szemben végül azután rendeltek el kényszerintézkedést, hogy a lúgos per egyik ügyészét szóban megfenyegette, hogy elvágja a torkát.
Renner Erika azt mondja: Bene Krisztiántól nem félt annyira, mint ettől a férfitól. Egy valamire azonban ez az ügy hasznos volt Erika számára, akit évek óta gyötört a bűntudat, hogy annak idején – még a szörnyű támadás előtt – nem tett feljelentést az őt rendszeresen zaklató Bene Krisztián ellen. Ezúttal elment a rendőrségre, hogy feljelentse a zaklatóját, de még a jegyzőkönyvet sem akarták felvenni.
Így végre megértettem, hogy hiába jelentettem volna fel Benét, akkor sem csináltak volna semmit, így feloldódott bennem az önvád
– mondta.
Időközben lezajlott egy másik per is. Egy börtönbüntetését töltő, szintén Bene Krisztián ártatlanságát hangoztató egykori rendőr írt a börtönből egy levelet, amelyben hamisan vádolta meg Erika jelenlegi párját azzal, fel akarta bérelni őt, hogy tegye azt Erikával, amit Bene tett. Ebben a perben Erika párja a sértett, a levelet író rendőrt első fokon már el is ítélték.
Tankönyv lett a Lúgból
Az egész ügyet és annak hátterét összefoglaló tényregény megjelenése jól érzékelhető változásokat is generált. Bár az ügy jogi szereplőitől (például attól a bírótól, aki megkérdezte Erikát, okoz-e neki bármiféle problémát a sérülés a hétköznapokban) nem érkezett visszajelzés, számos más területen érzékelhető volt a könyv hatása. A Károli Gáspár Református Egyetem egyik oktatója például többször is elolvasta a Lúgot, és akkora hatással volt rá, hogy kötelező irodalommá tette büntetőjogi óráján. Többször is meghívták már az egyetemre Renner Erikát előadást tartani. Mindig akkora volt az érdeklődés, hogy pótszékeket kell elhelyezni az előadóteremben.
Szajki Bálint / 24.hu
Komoly eredménynek tekinthető az is, hogy az igazságügy-miniszteri poszton Varga Juditot váltó Tuzson Bence az év elején konzultációra hívta Renner Erikát egy mára elfogadott szabályozással kapcsolatban, mely lehetővé teszi, hogy az elkövető feltételes szabadlábra bocsátásába a sértettnek is lehessen beleszólása – így lehetőség nyílt arra, hogy az áldozat kezdeményezésére a bíróság elrendelhesse az elkövető távoltartását.
Mint ismert, márciusban döntöttek arról, hogy Benét jó magaviselet miatt szabadlábra helyezik-e. Renner Erika erről egy újságírótól szerzett tudomást, mert más nem szólt neki arról, hogy a támadóját akár ki is engedhetik. Bene végül börtönben maradt, de jövőre újra döntenek a sorsáról (a rá kiszabott 11 éves büntetés 2029-ben járna le), immár azonban az új szabályozás szerint a döntés előtt meghallgatják az áldozatot is.
Szajki Bálint / 24.hu Renner Erika
Renner Erika ma már képes a saját életét élni, és nem a vele történtek határozzák meg a hétköznapjait – legalábbis már nem annyira. Azt mondja, fontos volt, hogy új párjával letegyék mindazt a frusztrációt, amit nemcsak a támadás, hanem az azt követő egészségügyi, hatósági és jogi sérelmek okoztak nekik. Néha azért bele-beleolvas a Lúgba. Mindenkinek, aki belekezd, azt a feladatot adja, hogy az utolsó lapon található QR-kód leolvasásával fogjon bele, mellyel nemcsak az ügy iratai, hanem a sérülésekről készült képek is letölthetők.
Végülis ez az a bűntény, amiről az egész ügy szól
– mondta.
The post 11 és fél éve öntötték le lúggal Renner Erikát, de még mindig nem zárult le az ügy first appeared on 24.hu.