17 év után tért vissza ez a madár Magyarországra

Egy tojó szalagos keresztcsőrűt (Loxia leucoptera) figyelt meg egy madárbarát a Zempléni-hegységben Hejce határában, számolt be róla az MME zempléni csoportja a Facebookon.

Mint írták, a madár 5 másik keresztcsőrűvel (Loxia curvirostra) mozgott együtt. Csak néhány percig voltak láthatóak, fotózás után szinte azonnal eltűntek egy fenyvesben.

A keresztcsőrű fajok táplálékspecialisták, szinte kizárólag fenyőfélék magjaival táplálkoznak, a tobozokat keresztben álló csőrük segítségével bontják ki. A keresztcsőrű Magyarországon ritka költőfaj, télen gyakoribb. Bizonyos éveken nagyobb téli inváziói is vannak, amikor tömegesen jelenik meg országszerte.

A megfigyelés érdekességét az adja, hogy ezzel szemben a szalagos keresztcsőrű ritka kóborló nálunk, ez mindössze a hatodik megfigyelése Magyarországon, az előző megfigyelése 17 éve volt.

A tajga költőfaja, Skandináviától Észak-Amerikáig költ, délebbre csak ritkán fordul elő. Nagyon hasonlít a keresztcsőrűre, de dupla, széles fehér szárnycsíkjai jól elkülönítik attól, ez a bélyeg mindkét nemnél előfordul.

Mivel a keresztcsőrűek gyorsan mozgó, sokszor nagy területeken kóborló madarak, ezért sajnos kevés az esély rá, hogy a szalagos keresztcsőrű újra előkerül. Ezért is nagyon jó hír, hogy készült fénykép a madárról, amit meg is osztottak a bejegyzésben.



Nemrég 1998 óta nem látott madarat szúrtak ki külföldről a tatai Öreg-tó webkameráján.

Kapcsolódó

The post 17 év után tért vissza ez a madár Magyarországra first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed