Friss Hirek

8 érdekesség a Samsung Galaxy múltjából és jövőjéből

A Samsung nagyon sok technológiai területen piacvezető, és hamar élen járt az okostelefonok gyártásában is. A Galaxy gyűjtőnéven kiadott készülékek szinte az Android-korszak legelejétől velünk vannak és egyre több minőségi, egyedi funkcióval szerelik fel őket.

Aki manapság mobiltelefont szeretne vásárolni, szinte biztosan megfontolja valamelyik Samsung modell beszerzését. A dél-koreai gyártó a mobilok mellett egyéb elektronikai termékeiről, chipgyártásáról is ismert, manapság a legtöbben talán mégis a Galaxy telefonokra asszociál a vállalat nevének hallatán. De hogyan is jutottunk el idáig és milyen érdekességeket lehet összeszedni a mobilokról, a cégről és a jövő terveiről? Íme 10 tény, amiből talán neked is újdonság lesz néhány!

1. Halaskofából techóriás

Bár azt hihetnénk, a vállalat eleve technológiai termékek gyártására jött létre, ez bizony tévedés. 1938-ban, Dél-Korea japán megszállása alatt jött létre a Samsung Sanghoe cég, amely az első időben negyven alkalmazottal működött, fő profilja pedig a szárított hal, zöldségek és tésztafélék kereskedelme volt. Később az alapító textilgyárat építtetett, majd a kereskedelmi tevékenység kibővítésével, új leányvállalatok alapításával folytak bele a techszektorba. Első elektronikai termékük a 60-as években egy fekete-fehér tévé volt, majd a 80-as években kezdtek bele telekommunikációs termékek gyártásába. Ekkor fogták össze az akkor már több cégből álló csoportot Samsung Electronics név alá.

2. Az első Samsung mobil 26 éves

Az 1980-as évek végén, pontosan 1988-ban készült el a Samsung első mobiltelefonja, kifejezetten autóban történő használatra optimalizálva. Az SH-100 nevű modellből akkor még csupán néhány ezer talált gazdára, hiszen akkoriban még csak a leggazdagabbak engedhették meg maguknak az efféle luxust, és persze a használatához szükséges analóg hálózat elérése sem volt egyszerű, valamint olcsó mulatság.

Samsung SH-100

3. Android az elsők között

Az iPhone megjelenése volt az első olyan nagyszabású esemény, amikor az egyszeri felhasználó is megbizonyosodhatott az érintőkijelzős, appok futtatására képes mobilok előnyeiről. Akkor azonban a Google már dolgozott hasonló, okostelefonos rendszeren, amely a Apple első generációs készülékét nem sokkal követve először a HTC Dream nevű készüléken debütált 2008-ban. Az első Samsung okosmobil szűk egy évre rá, 2009. június 29-én mutatkozott be GT-I7500 Galaxy néven. A készülék nagy sikert aratott és a Galaxy nevet épp ezért a további modellekben is megtartotta a cég.

Samsung GT-i7500 Galaxy

4. A-tól Z-ig

Manapság, ha Samsung Galaxy telefonok között válogatunk, az egyetemes márkanév mellett A, S és Z sorozatú modelleket találunk. A legrégebb óta az S széria létezik, az első Galaxy S modell a fent említett GT-I7500 közvetlen utóda volt. Később aztán, ahogy egyre többféle modellel jelentkezett a vállalat, a könnyebb választás érdekében kategóriákra osztotta őket.

Az S megmaradt a legerősebb, prémium kategória jelének, miközben megjelentek az A jelű, belépő és középkategóriás készülékek, végül pedig a Z betűjelet a hajtogatós kijelzővel szerelt telefonok kapták. Egy ideig még külön kategóriának számítottak a kifejezetten erős hardverrel, az aktuális átlagnál nagyobb kijelzővel és érintőtollal rendelkező Note készülékek, de ezek néhány éve beleolvadtak a Galaxy S szériába.

5. Innováció mindenek előtt

A Samsung Galaxy S aktuális kiadásainak bemutatója minden évben igazi tech-csúcseseménynek számított, sokan úgy vélték, a többi androidos készülékgyártó is innen inspirálódott arra nézve, milyen új funkciókat és irányokat érdemes követniük. Az első S modell 2010-ben azzal számított nagy dobásnak, hogy az akkori sztenderdhez képest nagy, 4 hüvelykes kijelzőt kapott (ezt vessük össze nyugodtan a ma átlagosnak számító 6,5 hüvelykkel). Szintén újdonság volt az AMOLED technológia alkalmazása, amellyel a megjelenített kép kontrasztosabb, a fekete színek pedig mélyebbek lettek. A következő generációkban folyamatosan jelentek meg olyan funkciók, amelyeket először ebben a sorozatban ismert meg a világ, ilyen volt például az arc és az írisz szkennelését felhasználó azonosítás, a full HD-nál nagyobb felbontás, az oldalt íves kialakítású kijelzőpanel, vagy a dupla, később ennél is több kamerás fotóapparátus.

6. Nem minden fejlesztés szólt örökre

Érdekes, hogy volt jó pár kifejezetten ötletes újdonság a Galaxy S telefonokban, amelyeket nagy ovációval fogadott a bemutatók közönsége, végül aztán mégsem maradtak meg a további modellekben – egyszerűen az okos megvalósítás és a technológiai extrák ellenére a felhasználók nagy része nem kattant rájuk. Ilyen volt például a Galaxy SIII-ban megjelenő Smart Scroll, amelyben a készülék figyelte gazdájának szemeit, és például képes volt a kijelzőt ki- és bekapcsolni annak függvényében, hogy merre néztünk, de a weboldalakat is automatikusan lejjebb görgette, ha már a kijelző alja irányába tekintettünk. Hasonlóan érdekes volt az S4-ben debütáló Sound&Shot funkció, amelyben a fotók elkészítése közben a telefon felvette a környezeti zajokat, és később a képek nézegetése közben ezeket is lejátszhattuk, hogy jobban „a helyszínen érezzük magunkat”.

7. Hajlított, aztán hajtogatható

A mobilok kilelzői nagyon sokáig kizárólag sík felületet jelentettek, a fényt adó apró diódákból jó ideig nem lehetett egyéb módon panelt építeni. A Samsung a 2010-es évek elején kezdett el azzal kísérletezni, hogy az AMOLED paneleket óvatos ívben meghajlítsa, ez először hiperdrága tévéken és monitorokon valósult meg. Ezután kiadtak egy kísérleti telefont is, amely két széle felől a függőleges tengelye mentén ívesen volt meghajlítva, ezzel kissé a térérzetet fokozva a készülék nézésekor. Ezt természetesen még nem lehetett szabadon hajtogatni, de már így is újdonságot jelentett – azonban a mobilokon jó ideig nem folytatódott a trend, míg nagyobb képernyőkön azóta is nagy divat. A Galaxy Round nevű mobil 2013-as megjelenését tehát jó ideig nem követte hasonló modell.

Galaxy Round

2019-re azonban a technológia már lehetővé tette azt, hogy igazán flexibilis, többször össze- és széthajtható AMOLED panelek kerüljenek a telefonokba, így a Samsung először a könyvszerűen széthajtható Galaxy Z Fold, majd a púderdoboz mintájára összecsukható Galaxy Z Flip családot indította el. Ezek ma már több generációs történelemre tekinthetnek vissza, a kezdeti kísérleti megvalósításból mára strapabíró, prémium modellekké váltak. A Fold modellek lényege, hogy az átlagosnál nagyobbra hajthatunk szét egy mobilt, és így a kijelző sokkal több mindenre helyet ad, míg a Flip célja épp fordított, ha nem használjuk a mobilt, sokkal kisebbre hajthatjuk össze egy hagyományos készüléknél.

8. Milyen lesz a jövő Samsung Galaxy mobilja?

Mára már szinte hagyománnyá vált, hogy minden év legelején bemutatják az aktuális Galaxy S családot, míg nyáron a hajtogatós Z modellekből érkezik a friss generáció. Eközben pedig folyamatosan frissülnek az A-szériás modellek, amelyek ma már egyáltalán nem számítanak teljesen belépő szintűnek a viszonylag olcsó árcédula ellenére sem. Egyes A-modellek például tudásban és hardveres erőben megközelítik az előző évben kiadott S-készülékeket, ami ár-érték arányban kifejezetten jó pont.

A jövővel kapcsolatban viszont kevés konrétumot lehet tudni, hiszen a Samsung sok más techvállalathoz hasonlóan igyekszik nagyon komolyan őrizni a még nem hivatalos fejlesztéseit. A szakértők szerint a teljes mobilpiacot tekintve most egy viszonylag csendesebb időszakot élünk, az egymás után következő szériák leginkább abban különböznek egymástól, hogy egyre erősebb, de egyben gazdaságosabb hardverre épülnek, míg a kijelzők felbontása és színgazdagsága, a kamerák képességei lesznek egyre jobbak. Hogy mi lesz a következő igazán nagy változtatás? Van, aki a holografikus kijelzők megjelenését várja, mások arra esküsznek, hogy a következő megoldandó probléma az 1-2 nap alatt lemerülő akkumulátorok teljes megújítása. Egy biztos, a Samsung a mobilpiac csúcsán trónol, nem is véletlenül, a minőség és a megbízhatóság mellett folyamatosan keresik az új utakat, tehát ha bármilyen friss technológia megvalósul, a dél-koreai gyártó mobiljai az elsők között kapják majd meg.


Exit mobile version