Friss Hirek

A 19. század képeslapjairól nyílt ünnepi kiállítás

Boríték nélkül – Téli képeslapok a boldog békeidőkből címmel nyílt kiállítás a Budavári Palota Csikós udvarában. A szabadtéri tárlat a századelő ünnepi képeslapjait mutatja be.

Amint az MTI írja, a kiállításon tizenhat szabadon álló, kivilágított installációban összesen 32 tablófelületen tekinthető meg az ünnepi képeslapok világa, a keretek oldalain elhelyezett rejtvények segítségével pedig a gyerekek is megismerkedhetnek játékos formában a kiállítással.

A kiállításon jórészt a 19. és 20. század fordulójáról származó képeslapok szerepelnek, amelyek sokat mesélnek a karácsonyi és újévi szokásokról, hiedelmekről és arról a békebeli korszakról is, amikor Hauszmann Alajos építésznek köszönhetően virágkorát élte a Budavári Palota.

A múzeum tizenegyezer darabot számláló képeslapgyűjteményének páratlan darabjai tekinthetők meg a tárlaton, amely a Mikulás, a krampusz, a karácsony és az újév hangulatos, kultúrtörténeti hagyományai mellett a képeslapok szerepére is felhívja a figyelmet.

A 19. század végén a kommunikáció, az üzenetváltás és a reklám forradalmának egyik fontos eszköze volt a képes levelezőlap, amely a gyors postaforgalomnak és a közlekedés fejlődésének köszönhetően hamar eljuttatott üzenetet, kívánságot és képi tartalmat egy másik emberhez. Emellett a turizmus fejlődésének egyik kulcsfontosságú kommunikációs eszköze, szuvenír is volt.

A képes levelezőlapok használata a 19. és 20. század fordulójára vált tömegessé, amikor a polgárság kevésbé vagyonos tagjai is szívesen küldtek pár soros üzeneteket családtagjaiknak, barátaiknak vagy szerelmüknek. Az ilyen üdvözletek, jókívánságok sorában különleges helyen szerepeltek a téli hónapokban postára adott lapok, hiszen a feladók távol lévő szeretteikkel is osztozni tudtak az ünnepek és a szünidő örömeiben.

The post A 19. század képeslapjairól nyílt ünnepi kiállítás first appeared on National Geographic.


Exit mobile version