Friss Hirek

A bajszos robotok pontosabban dolgoznak

Egy ausztrál kutatócsoport a patkányok bajuszkáiból merített ötletet az ipari robotok munkájának pontosításához. A patkányok (és rengeteg más állat is) amellett, hogy néznek, a bajuszkáikkal letapogatják a környezetüket, és ebből is információkat gyűjtenek például arról, hogy merre érdemes tovább szaladni.

A Sensors and Actuators folyóiratban publikál kutatási eredmények szerint azzal, ha az ipari robotokat efféle, állatok inspirálta bajuszkákkal szerelik fel, nagyban pontosítani lehet a munkájukat. A bajuszkák olyan tulajdonságokat is képesek felmérni, amiket egy kamerával vagy más távolságmérőkkel nem lehet, például azt, hogy mozdítható-e a vizsgált tárgy. Emellett olyan pontokat is megvizsgálhat a mechanikus bajusz, ahova a kamera nem lát be. A kutatástól a Scimex hírportál számolt be.

A szakértők különféle típusú és méretű mechanikus bajusz-szálakat vizsgáltak meg és végeztek kísérleteket. Felmérték, hogy milyen hosszú vagy milyen vastag bajusz az ideális, és hol kell elhelyezni a szenzorokat, amelyek észlelik a tárgyakat, amiket a bajusz megérint.

A kutatók most azon dolgoznak, hogy a mechanikus bajusz segítségével a robot előtt akadályként álló tárgyak tömegét is felmérjék. Ez lehetővé tenné azt, hogy egy robot eldöntse, odébb tudja-e rakni az akadályt, vagy jobb, ha megkerüli.

„Azt szeretnénk, ha ezek a bajusz-szálak úgy működhetnének, ahogyan az ujjhegyeink, segítségükkel kiderülhessen a robot előtt lévő tárgy súlya, alakja, és milyensége.” – mondta Dr Russell Brinkworth professzor, aki azon dolgozik, hogy ezekből a robotikai kísérletekből mielőbb a valós helyzetekben használható eszközök legyenek.

A kutatók a robotbajusz-szálakat 3D nyomtatással állították elő, és e módszer bármilyen robotnak plusz lehetőségeket ad, amivel javítható a munkájuk.

Landy-Gyebnár Mónika

The post A bajszos robotok pontosabban dolgoznak first appeared on National Geographic.


Exit mobile version