„A családbarát Fidesz többnyire nem a cégeket, hanem a családokat sújtja a megemelt adókkal” – Etyeken egyeseknek tízszeresére emelték az adókat

Etyek leginkább a borairól, a pezsgőről, illetve a szőlőföldekkel borított lankáiról ismert, ám a helyi idillt az utóbbi időben alaposan megzavarta, hogy az önkormányzat számos lakos ingatlanadóját a korábbi sokszorosára – egyes esetekben akár tízszeresére – emelte. Az év elejétől sok településen vezetettek be, illetve emeltek meg helyi adókat – ehhez az eszközhöz nyúlt az etyeki fideszes faluvezetés is.

Lehetne természetesen normálisan is kivetni adót. Ez így viszont a megsarcolásunk, mert történesen ott élünk – megjegyzem évtizedek óta –, ahol. A 13. havi nyugdíjam másfélszerese fog elmenni csak ezekre a büntetőadókra

– mondta Zoltán, aki az etyeki horgásztó közelében egy kis családi házban él a feleségével. (A cikkben neve megváltoztatását kérte, hogy elkerülje „az esetleges következményeket”.)

Etyeken az idén január elsejétől érvényes helyi adózási szabályok kétféle ingatlanadót különböztetnek meg:

  • az építményadó egy magánszemély belterületi lakása esetében 100 forint/négyzetméter/év, míg egy magánszemély nem gazdasági célú külterületi építménye (ami tehát lehet életvitelszerűen lakás célra használt ház is) után 600 forint/négyzetméter/év;
  • a magánszemélyek esetében újonnan bevezetett telekadó, egy magántulajdonú lakással beépített telek esetében 5 forint/négyzetméter/év, miközben egy külterületi telek esetében 100 forint/négyzetméter/év.

Ez azt jelenti: ha veszünk két – magánszemély tulajdonában álló – egyforma, 100 négyzetméteres házzal rendelkező 1000 négyzetméteres telket, amennyiben az Etyek belterületén található, akkor 14 500 forint/év a telek- és az építményadója, ám, ha a település külterületén található, az már 150 000 forint/év díjat jelent, ami

nagyságrendileg 10-szeres különbség a helyi adószabályok szerint.

Márpedig több érintett is arról beszélt a 24.hu-nak, hogy az utóbbi évtizedekben sok család költözött a falu külterületéhez tartozó, üdülőterületi építési övezetekbe, és építkeztek úgynevezett termelésből kivett zártkerteken – gyakran azért, mert csak így engedhették meg maguknak, hogy saját tulajdonú házban élhessenek.

Etyek külterületein így több, jórészt az életvitelszerűen ott élők házaiból álló településrész is kialakult – ezeken a részeken a hatalmas, modern stílusú, új építésű lakásoktól az átlagos családi házakon át a szegényesebb otthonokig sokféle épület sorakozik. Az itt élők ezzel egyben bevállalták azt is, hogy a falunak ezen a részein szinte teljesen hiányzik a kiépített infrastruktúra, jellemzően földutak húzódnak a házak előtt, a csatornázás hiányzik, mint ahogy a közvilágítás is.

Irma szerint – aki szintén a valódi neve elhallgatását kérte –

a falu vezetése az oszd meg és uralkodj elvét alkalmazta ellenük

azzal, hogy igazságtalanul különbséget tettek a belterületen és a külterületen élők között, és csak utóbbiakat büntették meg az új adókkal, így „okosan nem az egész falut haragították magukra.”

Itt semmi infrastrukturális fejlesztés nem történt, csak most, a megemelt adókat kaptuk a falutól azért, mert két kilométerrel kijjebb élünk, mint valaki más

– panaszkodott, majd megjegyezte: a férje egyedül, a két kezével építette fel a házukat a 2000-es évek elején.

Irmát „mérhetetlenül feldühítette” az is, hogy a közelmúltig az érintettek egy része nem is értesült a januári adóemelésről, így csak az utóbbi hetekben lett igazán forró a téma – például a helyi közéleti Facebook-csoportban is. Az etyeki képviselő-testület – melynek mind a nyolc tagja fideszes – ugyanis november végén döntött az új szabályokról, majd – elmondása szerint – az ezekről szóló tájékoztató levelet csak januárban, jelzés nélküli fehér borítékban dobták be a postaládákba.

The post „A családbarát Fidesz többnyire nem a cégeket, hanem a családokat sújtja a megemelt adókkal” – Etyeken egyeseknek tízszeresére emelték az adókat first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed