Az életkor előrehaladtával sokféle betegség és egészségi probléma jelentkezhet, ezek egyike a csípőfájdalom. Sokkal több idős ember, mint fiatal szenved csípőfájdalomtól. Milyen okai lehetnek a csípő fájdalmának, és mit tehetünk ellene? Cikkünkben erre adjuk meg a válaszokat.
A csípőfájdalomnak számtalan oka lehet, például egy sérülés vagy ízületi gyulladás is okozhatja. Ismétlődő vagy erőteljes edzést követően a csípőben kialakulhat fájdalom, duzzanat, illetve véraláfutás is megjelenhet.
45 éves kor fölött a fájdalom gyakran járás és séta közben jelentkezik, majd mozgás után csípőmerevség alakul ki. Ezt általában az oszteoartritisz nevű betegség okozza.
Amennyiben a fájdalom és a merevség rosszabb lesz inaktivitás hatására, akkor minden valószínűség szerint a reumatoid artritisz nevű betegség áll a háttérben.
Ízületi fertőzés is létrejöhet, ilyenkor a csípő és környéke forró és duzzadt lesz, kialakulhat melegség és borzongásérzés, valamint láz is jelentkezhet. Csípőtörés esetén pedig nemcsak súlyos fájdalom, hanem mozgásképtelenség is kialakulhat.
Amennyiben elviselhető a fájdalom, úgy mi magunk is sokat tehetünk a csípőfájdalom enyhítése érdekében. Mindenképpen nagyon lényeges, hogy ne terheljük túl a csípőnket sem edzéssel, sem sétával, sem pedig fizikai munkával, azonban a túl sok pihenés sem minden esetben javasolt. Valahol találjuk meg az arany középutat.
Ha a fájdalom nem akar szűnni, akkor a hideg vizes borogatás is segíthet. 2-3 óránként 15-15 perces hideg borogatás is jelentősen enyhíteni tudja a fájdalmat.
A megfelelő, azaz a kényelmes, ütéselnyelő cipő is sokat tud enyhíteni a lábak és a csípő fájdalmán. Ha van valamilyen lábbetegségünk, akkor meg kell fontolni az ortopédiai gyógycipő viselését.
Az elhízás, a súlytöbblet szintén okozhatja a csípő fájdalmát. A fogyás jelentősen csökkentheti a tüneteket. A csípőgyakorlatok is enyhíthetnek a fájdalmunkon. Ezeket a gyakorlatokat mindig az állapotunknak megfelelően kell végezni, mert nem mindegy, hogy milyen terhelés éri a csípőt, az egész szervezetet. Gyógytornász személyre szabott tanácsokkal tud mindenki számára szolgálni.
Mindenképpen fel kell keresnünk egy ortopéd szakorvost, amennyiben a csípőfájdalom megakadályozza a normál tevékenységek elvégzését, vagy befolyásolja az alvást. Akkor is érdemes orvoshoz fordulni, ha a fájdalom rosszabbodik vagy folyamatosan visszatér, illetve abban az esetben is, ha ébredést követően még 30-60 perccel is csípőmerevséget észlelünk.
Azonnali orvosi ellátást igényel az az állapot, ha nem ütöttük be a csípőnket, nem estünk el, mégis erős fájdalmaink vannak. Akkor is, ha a csípőnk megduzzadt és forró a körülötte lévő rész, ha a csípő körüli bőr színe megváltozott, vagy ha fáj a csípőnk és még lázunk is van.
A csípőfájdalom kezelése mindig attól függ, hogy mi áll a probléma hátterében. Szedhetünk fájdalomcsillapító gyógyszereket, használhatunk fájdalomcsillapító kenőcsöket, krémeket, kipróbálhatunk kíméletes tornagyakorlatokat. Sok esetben a gyógytorna és a fizioterápia kombinációja is sokat segíthet a fájdalom csökkentésében. Végső esetben a csípőprotézis jelenthet csak hathatós megoldást.