Friss Hirek

A föld alatt él a világ legfurcsább kétéltűje

Különleges felfedezést tettek a kutatók 2003-ben, India déli részén. A békák rendjének egy teljesen új családját fedezték fel, a lila békákat (Nasikabatrachidae), ilyesmire akkor már 70 éve nem volt példa.

A vizsgálatok szerint ezek az állatok több mint 80 millió éve jelenhettek meg a földön, vagyis még a dinoszauruszok mellett is élhettek és Gondwana szuperkontinenség is járhattak.

Teljesen elképesztő, hogy ezek az állatok mennyi időt tudnak a föld alatt tölteni, ahogy az is, mennyire keveset tudunk róluk és mennyire bizarrul néznek ki

– jellemezte az állatokat az IFLScience-nek nyilatkozva Patrick Evans, aki egy, a lila békákról szóló dokumentumfilmen dolgozott.

Evans jól összefoglalta, hogy mitől is különlegesek a lila békák. Furcsa megjelenésük sokban eltér a legtöbb békáétól: körülbelül 7 centiméteresre nőnek, apró fejükből hosszú orr nyúlik ki. Széles, puffadt testük és rövid, tömzsi lábaik vannak, amelyekkel nem tudnak ugrani, azonban kiválóan képesek ásni.

Életük nagy részét mélyen a föld alatt töltik, akár 8 méteres mélységben, éppen ezért megfigyelésük rendkívül nehéz, így alig ismert valami az életmódjukról. Évente csak egyszer, néhány napra jönnek elő párzani a monszun évszak kezdetekor. Ilyenkor a nőstények tojásokkal teli hassal emelkednek ki a talajból, a hozzájuk képest apró hímek pedig a hátukra kapaszkodnak. A nőstények ezután biztonságos helyet keresnek megtermékenyített tojásaik lerakásához, majd visszatérnek a mélybe.

Föld alatti életükről szinte semmit sem tudunk.

Bár a lila békák rendkívül sok időn keresztül képesek voltak fennmaradni, a jelentések szerint most reális kockázatnak tűnik kihalásuk. A lila békák mindkét faja szerepel a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján, az egyiket (Nasikabatrachus sahyadrensis) mérsékelten fenyegetettként, míg a másikat (Nasikabatrachus bhupathi) súlyosan veszélyeztetettként tartják számon. Mindkét faj állománya csökkenő tendenciát mutat, amiért többek között a klímaváltozás, a környezetszennyezés, a mezőgazdaság és a bányászat okolható.

The post A föld alatt él a világ legfurcsább kétéltűje first appeared on National Geographic.


Exit mobile version