A hétfői sokkoló zuhanás után úgy tűnik, magára talált a Nikkei, de még korai azt mondani, hogy nincs válság.
Mi történt? Hétfőn az egész világon zuhantak a tőzsdei árfolyamok, miután múlt pénteken Amerikában a vártnál rosszabb foglalkoztatási adatok jelentek meg. A visszaesés mögött a befektetői bizonytalanság mellett az amerikai techcégek túlárazottsága is szerepet játszik, például az Nvidia 10,5 százalékot, a Tesla 10 százalékot az Apple 5,5 százalékot esett. Az árfolyamváltozás Japánban volt a legsokkolóbb, de most úgy tűnik, hogy a Nikkei ma már magára talált.
A tegnapi 12 százalékos esés után ma a 225 részvényindex 10 százalékkal emelkedett.
Háttér. Amerikában a munkanélküliség növekedését az elemzők egy válság kialakulásának első jeleként szokták értelmezni. Az amerikai Munkaügyi Statisztikai Hivatal jelentése szerint az Egyesült Államokban júliusban csak 114 ezerrel nőtt a dolgozók száma, a munkanélküliségi ráta pedig 4,3 százalékra emelkedett. Bár egyik adat sem drámai, az elemzők arra számítottak, hogy a dolgozók száma 175 ezerrel nő majd, a munkanélküliség pedig a júniusi szinten, 4,1 százalékon marad.
Emellett beigazolódni látszik a teória, mely szerint a nagy amerikai techcégek túlárazottak, vagyis sokkal több pénzért forognak a részvényeik, mint amennyit igazából érnek. Az amerikai techcégek részvényárfolyama ugyanis a mesterséges intelligenciát övező magas várakozások miatt tavaly november és idén július eleje között 40 százalékkal emelkedett, az viszont korántsem biztos, hogy ezek a cégek tényleg ennyivel többet érnének mostanra.
Az amerikai techcégek válságáról itt írtunk.
The post A hétfői zuhanás után magukra találtak a japán részvények appeared first on Forbes.hu.