Friss Hirek

A kétarcú gyulladás

Írta: Emily Sohn

Illusztrációk: Brian Cronin

Gyulladás: már maga a szó megborzongat. Ezerféle módon, ilyen meg olyan étrenddel, mindenféle táplálékkiegészítővel, gyógyszerrel, életmódbeli változtatással igyekszünk megelőzni, illetve csillapítani a nemszeretem állapotot abban a reményben, hogy így kisebb-nagyobb mértékben mentesülünk a kellemetlen tünetektől, elsősorban a magas láztól és a fájdalomtól, illetve a gyulladás környékén jelentkező bőrelváltozásoktól, duzzanatoktól.

„A közvélekedés egyértelműen kellemetlen, sőt keserves, kerülendő állapotnak látja a gyulladás felléptét” – magyarázza Wolfgang Marx táplálkozási pszichiáter, a melbourne-i Deakin Egyetem kutatója. Csakhogy az igazság sokkal összetettebb – és alighanem biztatóbb. Évszázados viták és kutatások után ma már nincs szakember, aki vitatná: a gyulladás jelensége legalább annyira áldás, mint amennyire átok.

A gyulladás voltaképpen élettani folyamat. Számos egyéb jótékony hatása mellett ideális esetben legyőzi a fertőzéseket, gátolja a rosszindulatú daganatok kialakulását, elősegíti a sebgyógyulást és azt, hogy a védőoltások hosszú távon hassanak. Ha nem fejtene ki oly sokrétű hatást szervezetünk mindennapi működésében, egykettőre beadnánk a kulcsot.

„Egészségi állapotunkat jószerével minden elemében befolyásolják a különféle gyulladások – mutat rá Bali Pulendran, a Stanford Egyetem immunológusa. – Ha szükség esetén nem kapcsolna be bennünk a kellő típusú és erősségű gyulladás, immunrendszerünk képtelen lenne megbirkózni a kórokozókkal.”

A gyulladás esetében, mint annyi más élettani reakciónál is, a mértékben rejlik a lényeg. Ha a fertőzés vagy sérülés múltával is tartósan magas szinten lobog a gyulladásos folyamat, zavar támadhat a szervezet működésében, krónikus betegség alakulhat ki: szívbaj, tumor, 2-es típusú diabétesz, depresszió, Alzheimer-kór léphet fel. Az idő múltával egyre nagyobb a krónikus betegségek kockázata, az öregedés folyamata önmagában is súlyosbítja a gyulladásokat. Az immunrendszer ráadásul a szervezet saját szöveteit is megtámadhatja; így kezdődnek az autoimmun betegségek, amilyen például az ízületi gyulladás, a sclerosis multiplex és a Crohn-betegség. Újabban az is fölmerült és kutatások tárgya, hogy kapcsolat lehet az elfajuló gyulladás és a „long-COVID”, a COVID-fertőzés hosszú távú hatásai között.

A teljes cikket elolvashatja a National Geographic magazin augusztusi lapszámában.

The post A kétarcú gyulladás first appeared on National Geographic.


Exit mobile version