A láb duzzanatának több oka is lehet – tippek lábduzzanat esetén

Ahogy idősödünk, úgy egyre gyakrabban fordulhat elő a láb duzzanata. Azonban fiataloknál is előfordulhat ez a jelenség, főleg ha sokat ülnek, ha ülőmunkát végeznek. Milyen jelekből vehetjük észre, hogy estére megduzzadt a lábunk? Például az egyik ilyen jel, ha csak nehezen tudjuk a lábunkról lehúzni a zoknit, ha kicsit nehezebben tudjuk fel- vagy levenni a cipőnket, vagy ha úgy érezzük, hogy a lábunk nehéz és, még a boka, a lábfej mozgatása is nehézségbe ütközik.

A lábduzzanatnak egyéb jelei és tünetei is vannak. Ha a bőrön bemélyedések keletkeznek, miután levettük a zoknit, akkor szinte biztos, hogy láb-, illetve bokaduzzanatról van szó. Ha a lábunkat nehéznek érezzük, ha zsibbad vagy viszket, ezek is egyértelmű jelei a láb duzzanatának. Ha a bőrünk feszes és fényes, az is jelezheti, hogy a lábunk megduzzadt, illetve ha fájdalmat is érzünk ezek mellett a lábunkban.

Nagyon sokféle ok húzódhat meg a duzzadt lábak hátterében. Az egyik ilyen az ödéma. Ödémát sok minden okozhat. Az egész napos állás, azaz az állómunka, illetve az ülőmunka miatt is kialakulhat ödéma a lábakban. Ödémának nevezzük, amikor folyadék halmozódik fel a szövetekben. Ez az állapot gyakoribb azoknál, akik túlsúllyal küzdenek vagy állapotosak. Ha a munkánk miatt alakul ki ödéma, akkor nincs más teendő, mint egy kicsit mást csinálni: ha sokat állunk, üljünk le, és polcoljuk fel a lábainkat. Ha sokat ülünk, akkor gyakrabban álljunk fel az íróasztal mellől, és tornázzunk, mozogjunk, sétáljunk egyet.

A láb duzzanatának másik oka lehet a mélyvénás trombózis. Ez általában csak az egyik lábban alakul ki, ezért is feltűnő a különbség a két láb között. A duzzadt láb meleg, fényes és ki is vörösödhet. Ha azt gondoljuk, hogy mélyvénás trombózisunk van, nem fog használni semmilyen otthoni praktika, azonnal mentőt kell hívni!

Lábduzzanatot a vénás elégtelenség is okozhat. Ilyenkor a varikózus vénákkal van gond, és folyadék halmozódik fel a szövetekben. Ez is orvosi kezelést igényel, de mi is sokat tehetünk az állapotjavulás érdekében. Az életmódváltás – mint a fogyás és a testmozgás – sok pozitív változást hozhat. Az orvos pedig felírhat gyógyszereket, kompressziós harisnyát, illetve egyes esetekben sebészeti beavatkozásra is szükség lehet.

Mit tehetünk a lábduzzanat ellen? Nyilván először mindenképpen egy alapos kivizsgálás szükséges. Majd alkalmazhatjuk ugyan a természetes gyógymódokat, de előtte mindenképpen konzultáljunk a kezelőorvosunkkal.

A lábáztatás nagyon hatékony a lábduzzanat megszüntetésében, ha például azt hosszú álldogálás vagy hosszabb séta előzte meg. Használjunk váltakozva hideg és meleg lábfürdőt, majd hideg vízzel fejezzük be a lábzuhanyt.

A duzzadt lábak megelőzésére az egyik legjobb módszer a rendszeres testmozgás. A fizikai aktivitás ugyanis serkenti a vérkeringést az egész testben, és csökkenti a nehézláb-érzetet is.

Az illóolajok is segíthetnek enyhíteni a duzzadt láb problémáját. A borsmenta tonizálja és felfrissíti a lábakat, nehéz lábak ellen is nagyon hatékony. A cédrusillóolaj a keringésre hat pozitívan, mint ahogyan a ciprus és a boróka illóolaja is.

A lábak masszírozása elősegíti a vérkeringést. Ezt a lábujjaktól felfelé haladva kell végezni. A masszázshoz használhatunk gyömbér-, kámfor- és borsmenta-illóolajat.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed