Egy friss tanulmány alapján a macskák gyorsabban tanulják meg bizonyos szavak jelentését, mint a csecsemők – írja a The Independent. Az állatok mintegy 12 ezer éve élnek az ember mellett, úgy tűnik, ez idő alatt megismerték kommunikációnkat.
Az érintett szavak képekhez és tárgyakhoz kötődnek. Korábbi vizsgálatok már feltárták, hogy a macskák változatos kognitív képességekkel bírnak, például képesek követni a mutogató gesztusokat, valamint felismerik a nevüket.
Takagi Szahó, az Azabui Egyetem munkatársa és kollégái most arra jutottak, hogy a macskák be vannak drótozva az emberi nyelv egyes aspektusainak elsajátítására. „Nagyon meglepődtem, mert ez azt jelentette, hogy a macskák képesek lehallgatni az emberi beszélgetéseket és megérteni a szavakat bármiféle külön jutalomalapú tréning nélkül” – mondta a szakértő.
Eddig nem volt világos, hogy a macskák ugyanúgy megtanulhatnak-e emberi szavakat, mint a kutyák. A csapat most olyan kísérletet tervezett, amelyben 14 hónapos gyermekek nyelvi fejlődésének felmérésére használt módszereket alkalmaztak.
A babák jellemzően többszöri hallás után kezdenek szavakat társítani tárgyakhoz, és általában körülbelül 16–20 expozícióra van szükségük ahhoz, hogy megjegyezzék a kifejezéseket. A szakemberek 31 kifejlett házi macskát teszteltek, mindegyik példány laptop elé helyezték, hogy megnézzenek két rövid rajzfilmanimációt, amely alatt egy hangsáv szólt. Ezen gondozójuk egy kitalált szót mondott.
A legtöbb macska négy próbálkozás után hozzászokott az ingerpárosításhoz. Egy másik kísérletben a hangklipek fele nem egyezett a képekkel, és a macskák a zavarodottság jeleit mutatták, átlagosan 33 százalékkal több időt töltöttek a képernyő nézegetésével, amikor felfigyeltek a szó és a kép közötti eltérésre.
Takagi kiemelte: a macskák jobban figyelnek arra, amit a mindennapi életben mondunk, illetve jobban próbálnak megérteni minket, mint ahogy gondolnánk. Ahhoz, hogy kiderüljön, ezen kognitív képesség csak a macskákra jellemző-e, további vizsgálatokra lesz szükség.
The post A macskák is képesek szavakat felismerni first appeared on 24.hu.