Az Illinois-i Egyetem Beckman Intézetének kutatócsoportja a Beszéd Akadálymentesítési Projekt keretében több száz órányi felvett emberi beszédet használtak fel. A céljuk az volt, hogy a betegség miatt sérült, nehezen érthető beszédet is felismerhetővé tegyék. A hétköznapi ember számára ez talán feleslegesnek tűnik, azonban, ha valaki írni sem tud a betegsége miatt, de szeretne mégis számítógépet vagy telefont használni, akkor a beszédfelismerés létfontosságú.
Akit efféle beszédprobléma érint, az visszahúzódóvá válik, elmagányosodik, azonban egy beszédfelismerő segítségével nem zárulnak be előtte az emberi kommunikáció kapui. Az ilyen segítség akár egy ember önállóságának a kulcsa is lehet, ez pedig a társadalom számára is hasznos.
A Parkinson-kórra (és más neurológiai elváltozásokra, betegségekre is) jellemző a dizartria, a koordinálatlan, elnyújtott vagy épp felgyorsult, elmosósó beszéd, amelyet igen nehéz megérteni, így az átlag szoftverek se képesek rá. A kutatók most kimondottan ilyen beszédű embereket kerestek, és kérték fel őket hangfelvételek készítésére. Egészen hétköznapi dolgokat kellett mondaniuk, mint például „állítsd be az ébresztőt” vagy felolvasniuk kellett regényekből, felkérték őket, hogy egy bevásárlólistát állítsanak össze, esetleg meg kellett fogalmazniuk olyasmit, mint egy reggeli elkészítésének menete.
A hétköznapi életben fog segíteni
„Sok partnerünk azt mondta, hogy a részvétel örömet jelentett számára, és emellett reményt adott arra, hogy majd jobban tudnak kommunikálni a családtagjaikkal” – magyarázta Clarion Mendes beszédpatológus, a kutatás résztvevője. A kutatók Parkinson-szakértőkkel együttműködve olyan témákat igyekeztek belefoglalni a munkába, ami a betegek mindennapi élete szempontjából fontos.
Például betanították a szoftvert arra, hogy a gyógyszerek neveit megértse, ha a betegek mondják azt, illetve az alap hétköznapi beszélgetések menetére is. Kimondottan az volt a kérésük a kutatóknak, hogy a betegek mindennemű külön erőfeszítés nélkül beszéljenek, ahogy azt a hétköznapokon teszik a családjukkal kommunikálva.
A szoftver betanítása után teszteket is végeztek, és ezek során kiderült, hogy az eredeti szoftver 30 százalékkal több hibát ejtett, mint a betanított. Ez pedig óriási előrelépést jelent, a legfontosabb azonban az, hogy egyáltalában foglalkoznak ezzel a problémával, és biztos az is, hogy még jobb eredményeket fognak elérni néhány év múlva.
The post A Parkinson-kórosok elváltozott beszédét is felismerő szoftvert fejlesztettek first appeared on National Geographic.