Friss Hirek

A ráják is ökoszisztéma-mérnökök

Amikor egy állat feltúrja a talajt vagy a tengerfenék üledékét, átkeveri annak anyagait, hozzájárul a tápanyagok elosztásához, oxigénnel dúsítja az üledéket és ezzel segíti az ott élő egyéb lények életét. Ez a típusú ökoszisztéma-mérnöki tevékenység egy-egy ökoszisztéma egészséges működéséhez elengedhetetlen.

Ausztrál kutatók egy kelet-ausztrál partszakaszon végeztek méréseket. Drónról figyelték meg egy torkolatból kialakult öbölben, hogy mit művelnek a ráják az üledékkel. A Remote Sensing in Ecology and Conservation folyóiratban publikált adatok szerint az Ausztrália parti vizeiben honos Hemitrygon fluviorum nevű rája hatalmas mennyiségű üledéket kever át.

2023 májusában végeztek drónos felméréseket, a repülő szerkezet 20 méteres magasságból és többféle szögből végigfotózta a kijelölt kb. 1500 négyzetméteres területet minden nap, a kutatók pedig felmérték a ráják által feltúrt területeket. Az itt is honos rájafaj gödröket váj az iszapba magának, ahol eleségét elfogyasztja, e gödrökről most naponta friss 3D térkép készült.

Egyetlen hét alatt a ráják 1090 új gödröt vájtak az üledékbe, és naponta

Egész éves tevékenységük során a megmozgatott-felfrissített üledék évente 21 ezer tonna csupán ezen az egy területen!

Más rájafajok esetében nem ismert egyelőre, hogy milyen mértékben járulnak hozzá az üledékek frissítéséhez, és még számos hasonló kutatásra lesz szükség ahhoz, hogy egész bolygónkat érintő szerepüket megértsük. Ez már csak amiatt is fontos, mert a ráják száma, más porcos halakéval együtt, jelentősen csökken sajnos.

Landy-Gyebnár Mónika

The post A ráják is ökoszisztéma-mérnökök first appeared on National Geographic.


Exit mobile version