Friss Hirek

A sziget, amely tanúja volt a Bounty-lázadásnak

A Bounty-lázadás talán a világ egyik legismertebb hajós története: 1789. április 28-án a legénység egy része William Bligh kapitány ellen fordult. Ez Tofua szigetétől mintegy 50 kilométerre történt, a kapitány, miután 18 társával együtt kitették a hajójáról, először e lakatlan vulkáni szigetre vezette a vele tartókat a 7 méteres csónakjában. Itt kezdődött az a több mint 6700 kilométeres út, amelyet Bligh és a társai megtettek egy indonéz kikötőig.

Bligh kapitányt és hűséges társait kiteszik a Bounty lázadói a hajóról. A kis csónak első útja a közeli Tofua szigetére vezetett.
Forrás: Wikimedia Commons

Tofua Tongához tartozik, működő vulkán, a legutóbbi kitörésére 2024-ben, májusban került sor, ez egy 2015-ben kezdődött sorozat része. E sziget mintegy 90 kilométerre fekszik a 2022. januári, gigantikus kitörést produkáló Hunga Tonga-Hunga Ha’apaitól.

A sziget nehezen megközelíthető, köszönhetően a meredek partjának és azoknak a zátonyoknak, amelyek körbeveszik és egyébként óvják partját. A sziget egy kaldera, amely kb. 1000 éve jött létre, a jelenlegi aktivitás ennek belső, északi oldalán lévő, Lofia nevű kis salakkúpban zajlik. Azonban nagyobb robbanásos kitörésre a jövőben is lehet itt számítani.

A szigetről 2022. április 23-án készített felvételt a Landsat-9 műhold. A felvételen is látható a Lofia feletti gázból és gőzből álló kis pamacs. A különféle Föld-megfigyelő műholdak révén értesülhetünk a szigeten zajló aktivitásról.

A vulkán, a régió többi tűzhányójához hasonlóan annak köszönheti a létét, hogy a csendes-óceáni kőzetlemez az ausztrál lemez alá bukik. A sziget ma leginkább állat- és növényparadicsom, sokszínű élővilágnak ad otthont, a kaldera lejtőit jórészt trópusi erdők borítják.

Az ember keze nyomát is magán viseli. Korábbi lakói az erdők egy részét felégették, e helyeken másodlagos (nem ős-) erdő él ma. Emellett a szigetre behurcolt disznó, kutya, macska és patkány, valamint több mint 200 nem őshonos növény is hozzájárult az eredeti ökoszisztéma átalakításához. Az erdőben ma is vannak területek, ahol a fákat jól láthatóan kivágták és a polinézek rituális italát adó káva (Piper methysticum) növényt termesztik. A növény gyökerében található vegyület enyhén bódító, nyugtató hatású.

Landy-Gyebnár Mónika

The post A sziget, amely tanúja volt a Bounty-lázadásnak first appeared on National Geographic.


Exit mobile version