Tizennégy sírt tárt fel az egyiptomi Szakkarában egy japán-egyiptomi régészeti misszió – számol be a Heritage Daily. Két nyughely a II. dinasztia korának végére, illetve a III. dinasztia elejére datálható, további tíz pedig az Újbirodalom XVIII. dinasztiájának idejéből származik.
A Kairótól mintegy 40 kilométerre délnyugatra fekvő Szakkara Egyiptom egyik legjelentősebb régészeti lelőhelye. Dr. Mohamed Iszmail Khaled, az egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács főtitkára szerint Szakkara még mindig sok megfejtetlen titkot rejt, és a legújabb felfedezés pedig azt jelzi, hogy a nekropolisz a véltnél északabbra is kiterjed. A XVIII. dinasztia korabeli sírok megtalálása továbbá megerősíti, hogy Szakkarát az Újbirodalom idején is temetkezési helyként használták, amikor a hükszoszok kiűzése után Memphisz ismét Egyiptom fővárosává vált.
Az ásatások során két vályogtéglából épült masztabát és két sziklába vájt sírkamrát tártak fel. Az egyik sír, amely a Szakkarai-fennsík északi peremének közelében található, egy felső építményt és egy mészkőtömbökkel lezárt aknát tartalmaz, utóbbi a sírkamrába vezet.
Egy másik, a sziklás lejtő közelében található masztaba egy vályogtégla szerkezetből áll, központi téglalap alakú gödörrel. A közelben a kutatók számos leletet találtak, köztük egy alabástrom tálat és egy tömör hengeres edényt, amelyek valószínűleg a II. dinasztia végéről vagy a III. dinasztia elejéről származnak.
Dr. Kavai Nozomu, a japán csoport vezetője szerint restaurálási és tisztítási munkálatokat végeztek egy korábban felfedezett görög-római sírhelyen. Emberi maradványokat, fakoporsókat, terrakotta síremléket és istenségeket, így Íziszt és Aphroditét ábrázoló tárgyakat is találtak.
The post A véltnél is nagyobb a szakkarai nekropolisz first appeared on National Geographic.