Friss Hirek

A Viharsarokban még a Magyar Falu program is kevés volt – 59 településből csak egyben nőtt a népesség

„A Magyar Falu Programban (MFP) érintett települések több mint felében nemhogy megállt a népességszám-csökkenés, hanem folyamatosan emelkedik a lélekszám” – jelentette ki a közelmúltban Nagy István. A Népszava szerint viszont, habár valóban segített a kistelepülések elnéptelenedése elleni küzdelemben a Magyar falu program, de messze nem annyit, mint ahogy az agrárminiszter állítja. A cikk szerint az MFP-támogatásra jogosult települések 42 százalékában nőtt a lélekszám, ráadásul ezeknek a gyarapodó településeknek a többségénél már az MFP program indítása előtt is nőtt a lakosságszáma, főként azért mert nagyvárosok közelében önmagukban vonzóak voltak.

A Népszava cikke szerint

az MFP-re jogosult települések 24 százalékában mutatható csak ki az, hogy az állami támogatás hatására a népességcsökkenés a lakosságszám növekedésébe fordult.

Megjegyzik, hogy a népességnövekedés messze nem területarányos.

50 százalék felett Fejérben, Győr-Moson-Sopronban, Komárom-Esztergomban, Pestben, Vasban és Veszprémben nőtt a lakosságszám az érintett helységekben 2019 óta.
Ezzel szemben az ország eddig is elnéptelenedő, gazdaságilag hátrányos helyzetű részein, Borsod-Abaúj-Zemplénben, Szabolcs-Szatmár-Beregben, Nógrádban, a Dráva mentén, Somogyban, Baranyában, Tolnában, vagy éppen az alföldi tanyavilág településein és Békésben tovább csökkent a lakosság.
A helyzet a Viharsarokban a legdrámaibb, ahol az elmúlt öt esztendőben az érintett 59 településből mindössze egyben, a több, mint másfélezres Telekgerendáson nőtt a népesség, igaz, csak 7 fővel, 2014 óta viszont így is félszázzal lettek kevesebben.

The post A Viharsarokban még a Magyar Falu program is kevés volt – 59 településből csak egyben nőtt a népesség first appeared on 24.hu.


Exit mobile version