Friss Hirek

A világ legritkább bálnáját boncolják fel

A világ legritkábbnak vált bálnáját, egy ásófogú csőröscetet boncolnak fel Új-Zélandon. Ez az első teljes példány a világon, amelyet vizsgálatnak vetnek alá – számolt be róla a The Guardian.

Az 5 méter hosszú hímet Új-Zéland Otago régiójában mosta partra a tenger még júliusban. Mivel a fajról származó tudásunk többnyire csont- és szövetmaradványok elemzésén alapul, a kutatók nagyon izgatottak lettek, mikor végre egy teljes tetem került a kezeik közé. A december 2-án kezdődő boncolásra a világ számos országából gyűltek össze tudósok.

Az eseményt Anton van Helden, a faj szakértője hihetetlen pillanatnak nevezte.

A csőröscetek a világ legtitokzatosabb nagytestű emlősei. A tenger mélyén élnek, és ritkán figyelhetők meg. Ez (mármint a most vizsgált példány – a szerk.) pedig a ritkák közt is a legritkább, mindössze a hetedik ismert egyed fajából. Ilyen boncolásra ezelőtt sosem volt lehetőség

– foglalta össze van Helden.

Az ásófogú csőröscetek (Mesoplodon traversii) annyira ritkák, hogy az 1800-as évek óta mindössze hetet dokumentáltak belőlük, élő egyedet pedig még soha nem látott senki. A fajt 1874-ben fedezték fel, amikor egyik példányának alsó állkapcsát és néhány fogát találták meg az Új-Zélandhoz tartozó Chatham-szigeteken. Arra azonban egészen 2010-ig kellett várni, hogy megtudjuk, hogyan is nézhetnek ki ezek az állatok, akkor DNS-mintáknak köszönhetően sikerült behatóbban megismerni őket.

A mostani vizsgálat várhatóan 5 napon át tart majd, ez idő alatt a szakértők részletesen le akarják írni a faj testfelépítését, illetve minél többet szeretnének megtudni arról, hogyan élhetnek egyedei.

Kapcsolódó
Videón a világ legtitokzatosabb bálnája
A felvételeknek köszönhetően a kutatók sok újdonságot tudtak meg a rejtelmes fajról.

The post A világ legritkább bálnáját boncolják fel first appeared on 24.hu.


Exit mobile version