Az emberi testben az egyik legnagyobb szerv nem más, mint a máj. Zsírmájbetegség akkor alakul ki, amikor a májsejtekben túl sok zsír halmozódik fel. Előfordulhat, hogy ez a betegség észrevétlenül alakul ki, azaz nem okoz tüneteket, de tudnunk kell, hogy a zsírmájbetegség akár májkárosodáshoz is vezethet.
A májnak nagyon sok funkciója van: epét termel, amely segít az emésztésben; fehérjéket termel a szervezet számára, és tárolja a vasat; tápanyagokat alakít át energiává; segít a fertőzések megelőzésében, mégpedig úgy, hogy immunfaktorokat hoz létre, és eltávolítja azokat a baktériumokat és toxinokat a vérből, amelyek egyébként betegségeket okoznának.
A zsírmájbetegség egy gyakori állapot. Ilyenkor a májban túl sok zsír halmozódik fel. Az egészséges máj csak kis mennyiségű zsírt tartalmaz. A legtöbb esetben a zsírmájbetegség nem okoz komoly problémákat, és nem akadályozza meg a máj normális működését, de az emberek kb. 30%-ánál a zsírmájbetegség idővel rosszabbodik. Először a máj gyulladt állapotba kerül, majd hegszövet alakul ki. Ezt a folyamatot nevezzük fibrózisnak. Végül a hegszöveg kiterjed, és így a máj zsugorodni kezd.
A zsírmájbetegség kialakulásában sok minden szerepet játszik, ilyen például az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség vagy inzulinrezisztencia, a metabolikus szindróma és egyes gyógyszerek.
A zsírmájbetegségben szenvedő személyek gyakran küzdenek különféle tünetekkel, ilyen a hasi fájdalom, a teltségérzet, fájdalom a has jobb oldalán, hányinger, étvágytalanság, fogyás, sárgás bőr és szemfehérje, duzzadt has és láb, rendkívüli fáradtság, zavartság, gyengeség.
Ez a betegség akkor alakul ki, amikor a máj nem tudja feldolgozni és lebontani a szervezetbe kerülő zsírokat. Sok minden okozhat zsírmájat, például a gyors fogyás, a rendszeres alkoholfogyasztás és az alultápláltság.
Léteznek olyan állapotok és tényezők, amelyek pedig hajlamosítanak a zsírmájbetegség kialakulására, ilyen például az elhízás, egyes gyógyszerek, a 2-es típusú cukorbetegség, a magas koleszterinszint, az inzulinrezisztencia és a magas vérnyomás.
Megkülönböztetünk alkoholos és nem alkoholos zsírmájbetegséget. Kezdetben a betegség nem különösebben okoz tüneteket, de aztán megjelenhetnek olyan szimptómák, mint például gyengeség, fogyás, fáradtság és hasi diszkomfortérzés.
Léteznek olyan természetes szerek, amelyek rendszeres fogyasztásával megelőzhetővé válik ez a betegség, illetve a már meglévő betegség tüneteinek csökkentésében lehet nagy a szerepük. Az egyik az Aloe vera gél, amely segít a vér megtisztításában, és javítja a máj funkcióit.
A fogyás szintén nagyon hasznos lehet a zsírmájbetegség természetes kezelésében, a fogyás ugyanis csökkenti a máj zsírtartalmát és a szövetkárosodás mértékét. A fogyást elősegíti az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás is.
A zsír sok kalóriát tartalmaz, és rendszeres fogyasztása elhízáshoz vezethet. A telített zsírok helyett próbáljuk ki a többszörösen telítetlen vagy az omega-3 zsírsavakat. A halak és a lenmag is bővelkednek ezekben a zsírsavakban.
Az alkoholos zsírmájbetegséget a mértéktelen alkoholfogyasztás okozza, így jól tesszük, ha tartózkodunk ettől a káros szokásunktól. Az étrendi változtatások is kulcsfontosságúak, amennyiben zsírmájbetegségben szenvedünk. Nagyon lényeges, hogy alacsony glikémiás indexű gyümölcsöket és zöldségeket fogyasszunk, hiszen ezek a táplálékok nem emelik meg drasztikusan a vércukorszintet, nem mellesleg a zsírmájbetegség természetes kezelésében is nagyon sokat segíthetnek.