Friss Hirek

Akár 62,5 milliárdba is kerülhet a Református Egyetemváros, csak a tervezésre közel négymilliárdot költenek

Minden részletre kiterjedő cikkben mutatta be a HVG a Károli Gáspár Református Egyetem a néhány éve leégett Lónyay utcai kollégium utódját is magában foglaló
tervezett kampuszával kapcsolatos információkat.

Eszerint az évek óta tervezett, az Orbán-kormány által már korábban kiemeltté tett beruházásnál megszületett az építészeti tervpályázat eredménye, ami nem volt épp kacskaringós ügy, hiszen

mindössze egy versenyző küzdött a speciális tenderben.

A november 5-én felbontott egy szem ajánloatot az Archi-Kon építésziroda nyúktotta be, ami nettó 3 029 540 000 forintos (bruttó 3,8 milliárdos) ajánlatot tett, a kiíró pedig a 2023 októberében alapított Református Egyetemváros Kft. volt, aminek ügyvezetője a korábbi Budapest-ügyi államtitkár, Fürjes Balázs.

Az Archi-Kon neve nem véletlenül került a kalapba, hiszen ők győztek a nyáron lezárult nemzetközi építészeti tervpályázaton, ahol végül negyvennégy tervcsomag küzdött az első díjért. A tenderre való kizárólagos meghívás ettől függetlenül nem túl gyakori, erre pedig a HVG is rámutat, hiszen a pályázatot értékelő zsűri egy tucatot jónak talált közülük.

A Nagy Csaba által irányított építészirodának másfél éve van a tervek kiviteli szintig való csiszolására, aztán megkezdődhet a szükséges tereprendezés, bontás, alapozás, majd építés, aminek végén a teljes beruházás végösszege akár 62,5 milliárd forint is lehet – írja a lap.

A munkák során egy beépítetlen telekre (Üllői út 27.) kerül majd új épület , az egykori Ferencvárosi Dohánygyár megmaradt, legutóbb irodaházként hasznosított, épp száznegyven éve átadott épületrészéhez (Kinizsi utca 30-36., ép. Berczik Gyula, 1884) pedig a felújítás, illetve a helyi védelmet élvező homlokzat megtartása után egy, a térből nagy darabot kihasító bővítés csatlakozik majd.

Ehhez a hátsó szárnyak bontására is szükség lesz, érték azonban jó eséllyel sem ezen részeken, sem az utcai fő szárnyon nem lapul, hiszen az 1904-ben szinte teljesen kiégett, az 1910-es évektől már csak raktárként hasznosított, 1989-ben a SZÖVTERV rajzai nyomán tetőtér-beépítést is kapott épületből a XX. század a legtöbb értéket már kiradírozta.

Az így születő épületegyüttesben az Állam- és Jogtudományi kar mellett a pszichológusképzés terei is otthonra találnak, egyidejűleg akár 2500 diák képzését biztosítva.

A református egyház néhány éve még nem a Markusovszky tér részleges beépítését, valamint az ott álló épületek bővítését és fejlesztését tűzte ki célul, hanem az egykori Lónyay utcai egykori Királyi Zálogház (belső fotók egy korábban írt cikkünkben láthatók) saját céljaikra való átépítését tűzték ki célul. Ezek a munkák végül nem kezdődtek meg, a kormány pedig 2023 decemberében kiemeltté tette a jelenlegi projektterületre tervezett beruházást, így nyilvánvalóvá vált, hogy a magyar és külföldi filmek fontos forgatási helyszínét jelentő századfordulós együttes nem válik az egyetem új otthonává.

A kiemelő Kormámnyrendelet a hasonló esetekben már mindennaposnak mondható engedményeket teszi, így az egyháznak, valamint a projektcégnek sem településképi, sem településkép-védelmi eljárást nem kell indítania, de szakmai konzultációra, illetve közterület-alakítási tervre sem lesz szükségük.

The post Akár 62,5 milliárdba is kerülhet a Református Egyetemváros, csak a tervezésre közel négymilliárdot költenek first appeared on 24.hu.


Exit mobile version