Friss Hirek

Aktív galaxist vizsgált a Hubble-űrteleszkóp

A Hubble-űrteleszkóp az IC4709 jelű galaxist vizsgálta meg. A spirálgalaxis csillagokban gazdag régiója körüli halványan derengő galaxishalót is gyönyörűen mutatja a felvétel. A csillagváros középpontjában egy nagy fényességű aktív galaxismag is található, ennek köszönhető, hogy ennyire fényesnek látszik az objektum.

Az aktív galaxismag olyan központi régiót jelent a galaxisokban, amely nem csillagokból áll, ám rengeteg energiát sugároz az elektromágneses spektrum egészében. A feltételezések szerint ez annak köszönhető, hogy a galaxis középpontjában egy szupernagy tömegű fekete lyuk található, amely a környezetéből folyamatosan elszipkázza az anyagot.

Az IC4709 galaxis középpontjában lévő fekete lyuk gigászi méretű, a Napunk tömegének 65 milliószorosa. A körülötte lévő gázok egyre gyorsuló mozgással örvénylenek a lyuk felé, és ennek hatására összenyomódnak, felforrósodnak. Így szabadulhat fel belőle az infravöröstől a látható fényen át a röntgen tartományig a rengeteg sugárzás. A galaxismag körül porfelleg is található, amelyet a Hubble felvételén csak egy kis sávnak látunk, ám ez elég ahhoz, hogy az aktív galaxismag közvetlen látványát elfedje.

A Hubble felvételének nagy felbontása lehetővé tette azt a csillagászok számára, hogy megfigyeljék az egyébként kicsiny aktív galaxismag és a galaxis közti kölcsönhatásokat. Ez a megfigyelés pedig elősegítheti, hogy a jóval nagyobb távolságú, nehezebben észlelhető galaxisok aktív galaxismagjait is megértsék.

A Hubble felvételét két másik eszköz megfigyelései is kiegészítették. Egyrészt a SWIFT nevű röntgen tartományban közvetlenül is mérő űrteleszkóp, valamint az európai Euclid űrteleszkóp megfigyeléseit is integrálták a felvételbe. Ezek együttesen adnak teljes képet a galaxismagban tevékenykedő fekete lyuk természetéről.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Aktív galaxist vizsgált a Hubble-űrteleszkóp first appeared on National Geographic.


Exit mobile version