Friss Hirek

Ammóniával védekezik egy béka a hőség ellen

A vörösszemű levelibéka (Agalychnis callidryas) a közép-amerikai őserdők természetvédelmének jelképe, élénk zöld teste, kék csíkjai, narancsvörös lábai és rubinvörös szemei különösen széppé teszik. E faj, sok más őserdei békához hasonlóan petéit nem vízbe, hanem a dzsungel növényzetére rakja. A petékből alapesetben 7 nappal később kelnek ki az ebihalak, amelyek aztán, ha minden rendben van, a növényzet alatti vízbe vetik magukat.

A faj petéi, a bennük fejlődő embriókkal egy növény levelén.
Forrás: inaturalist

Azonban, ha a körülmények úgy kívánják, akkor nem várják meg a hetedik napot, hanem 3 nappal előbb a vízbe menekülnek. Ez akkor is megtörténik, ha olyan száraz, forró idő van, ami végzetes lehet az embriókra nézve. Felmerült, hogy vajon miből tudják a békaembriók, hogy miféle világ van odakinn?

A Smithsonian Trópusi Kutatóintézet (STRI) panamai kutatótelepén végeztek kísérleteket az állatokkal. Kiderült, hogy a lerakott peték érése, az embriók fejlődése során melléktermékként ammónia termelődik, amelynek mennyisége jelentősen megnő akkor, ha a kiszáradás fenyegeti a zselés anyagú petéket. A kutatók arra gondoltak, hogy a petékben felhalmozódó ammónia afféle jelzőanyag is lehet, ami alapján az embriók a korai vízbe ugrás mellett döntenek.

A szakértők azonos korú (testvér) petéket vizsgálták meg, és egyik részüket ammóniával kevert vízbe, másik részüket tiszta vízbe tették 30 percre. Azt mérték fel ezzel, hogy milyen viselkedéssel reagálnak az ammóniára. Arra jutottak, hogy az ammóniás vízbe rakott peték 95 százaléka e fürdő hatására szinte azonnal kikelt, míg a tiszta vízbe rakottak nem (lásd a fentebbi videóban).

Ez azt jelenti, hogy a béka petéi a felszaporodott mennyiségű ammóniát jelként használják, hogy a segítségével megelőzzék a túl forró és túl száraz időjárás végzetes hatását.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Ammóniával védekezik egy béka a hőség ellen first appeared on National Geographic.


Exit mobile version