Átadták az Agroloop üzemét, indul a rovarfehérje gyártása Magyarországon

Fekete katonalégy lárvákból havi 250 tonna takarmány fehérjelisztet, 50 tonna takarmányzsírt, és 900 tonna szerves trágyát állítanak elő.

Mi történt? 13 ezer négyzetméteres, 30 millió euróból megvalósuló takarmányfehérje-gyártó üzemet nyitott az Agroloop Üllőn – derül ki a cég közleményéből. Ez az első ipari mértékű takarmánycélú rovarfehérje-feldolgozó gyár az országban, ahol körforgásos, környezetbarát módon állítanak elő állateledelt.

Hogyan működik az üzem? A környéken tevékenykedő élelmiszer-feldolgozók takarmány minősítésű melléktermékeit (pl. gyümölcstörköly, búzakorpa, káposztatorzsa) hasznosítja újra úgy, hogy fekete katonalégy lárvák etetésére használja. A rovarok egy automatizált rendszerben több ezer ládában elzártan, gyorsan fejlődnek és néhány nap alatt az alacsony értékű biomasszát (a melléktermékekből létrejött táplálékuk) magas minőségű takarmányfehérjévé és -zsírrá alakítják át.

Az üzemben ezekből a lárvákból állítanak elő havi 250 tonna takarmány fehérjelisztet, 50 tonna takarmányzsírt és 900 tonna szerves trágyát.

Több ebből

Tovább gyengélkedik Európa legnagyobb gazdasága
Átadták az Agroloop üzemét, indul a rovarfehérje gyártása Magyarországon

Miért fontos ez? A világ mezőgazdasági területeinek – termőföldeinek és legelőinek – 80 százalékán takarmányelőállítás zajlik, az elmúlt két évtizedben pedig egyértelműen hiánycikk lett a takarmányfehérje Európában. Erre a hiányra, illetve az ökológiai problémák kezelésére épül a takarmánycélú rovarpiac, ami becslések szerint az évtized végére eléri az évi 2 milliárd eurós összforgalmat.

The post Átadták az Agroloop üzemét, indul a rovarfehérje gyártása Magyarországon appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed