A gyógyszertárakban elköltött pénz többségét tavaly nem az állam, nem a NEAK, hanem a betegek fizették ki.
Mi történt? Tavaly mintegy 1200 milliárd forintnyi gyógyszer fogyott a hazai patikákban, ennek kevesebb, mint a felét fizette csupán ki a NEAK, írta meg a hazipatika.com.
A 2024-es év során nagyjából 1200 milliárd forintnyi gyógyszert vásároltak a hazai gyógyszertárakban. Ebből az összegből 548 milliárd forintot a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) fizetett ki a támogatásként, további 652 milliárdot pedig a betegek hagytak ott a receptköteles, illetve az anélkül is megvásárolható gyógyszereikre.
Kontextus. Zlinszky János, a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének elnöke egy sajtóbeszélgetésen elmondta, hogy tavaly úgy nőtt 7,8 százalékkal a gyógyszertárak bevétele, hogy gyakorlatilag nem lett több patikalátogató – drágultak a termékek.
A patikaforgalom 60 százaléka a támogatott készítmény és csak a fennmaradó 40 százalék vény nélkül megvásárolható úgynevezett szabadáras készítmény.
Zlinszky János, a szervezet elnöke a tavalyi jogszabály módosítások pozitívumaként kiemelte, hogy hat év után ismét több a gyógyszertár, sőt azokon a településeken, ahol korábban egyszer már megszűnt a gyógyszerellátás, fiókpatikák nyílhattak.
Problémásnak gondolja ugyanakkor az instabil gazdasági környezetet, és azt is, hogy csak esetlegesen jutnak információkhoz a piacot érintő tervezett kormányzati intézkedésekről a gyógyszertár-üzemeltető vállalkozások, szerveztek.
The post Az 1200 milliárdból, amit a gyógyszertárakban hagytunk tavaly, csak 548-at fizetett az állam appeared first on Forbes.hu.

