A Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. (NRN), azaz a megkülönböztetett figyelemre érdemes cégek felszámolását vezénylő állami szervezet vette át a Pannoncorp Workout Csődtanácsadó és Válságmenedzselő Kft. felszámolását – derül ki a Cégközlönyből. A Pannoncorp valóban nem akármilyen cég, hiszen a „közéleti kalandorként” is emlegetett – a Borkai-ügytől a Dunaferr elfoglalásán keresztül a rejtélyes módon eltűnt lőszertöltő gépsorig botrányos ügyekben felbukkanó – Mikó István egyik érdekeltségéről van szó.
Mikó jelenleg a börtönbüntetését tölti – különösen nagy értékre, üzletszerűen elkövetett sikkasztás és más bűncselekmények miatt ítélte el őt a bíróság. Nem ez az egyetlen eset, amelyben vádat emeltek ellene, legutóbb arról számoltunk be, hogy befolyással üzérkedés miatt ült a vádlottak padjára. Egy – költségvetési csalás gyanújával bajba került – vállalkozó Mikót állítólag fedett nyomozónak hitte, aki „kapcsolatai révén ki tudja kapni a büntetőeljárásból.” A vádirat szerint Mikó jogtalan pénzszerzés céljából az ismeretségi körében valótlanul azt terjesztette magáról, hogy jogász végzettségű, ügyvéd,
A Fővárosi Törvényszék végzéséből az derül ki, hogy a Pannoncorp felszámolása során az adó- és vámhatóság bűnügyi hitelezői igényt jelentett be, ilyen esetben pedig a bíróság számára kötelező az NRN kijelölése. Hogy mekkora tartozásról, illetve milyen vagyon bűnügyi zár alá vételéről van szó, arra nem tér ki a bírósági végzés.
A Pannoncorp más cégek problémáinak megoldására szakosodott, de, mint korábban megírtuk, tavaly maga került bajba, és csődvédelmet kért. Mikó közvetetten – az Egyesült Királyságban, Wembley-ben bejegyzett Business Strategy Development Ltd.-en keresztül – volt érdekelt a Pannoncorpban, és a csődeljárás kezdetén azt nyilatkozta: a likviditási problémákat a Pannoncorpból és kapcsolt vállalkozásaiból kiáramló pénz és ingó-, illetve ingatlanvagyon elvesztése okozta, az „anomáliák” miatt pedig polgári peres eljárásokat indítottak, illetve büntetőfeljelentést tettek. Mikó akkor még a vagyonelemek visszaszerzésében, az eredeti állapot helyreállításában és csődegyezségben bízott. A csődeljárás azonban eredménytelenül zárult, és a bíróság idén áprilisban elrendelte a Pannoncorp felszámolását. Felszámolónak a Patik, Varga és Társaik Zrt.-t jelölték ki, ezt a céget váltotta fel most az állami NRN.
Hogy mi maradt a Pannoncorpban, min osztozkodhatnak a hitelezők, arra nézve a friss mérleg nem ad eligazítást. Utoljára a 2021-es évről adtak le beszámolót a cégbíróságnak, akkor prosperáló cégnek tűnt a Mikó-érdekeltség, több mint 600 millió forint bevételt és 322 millió forint nyereséget mutattak ki. Nem látszottak fizetési problémák, a 694 millió forint kötelezettség sem tűnt kezelhetetlennek a cég eszközeihez képest, amiből a legnagyobb tétel – 681 millió forint – a befektetett pénzügyi eszköz, 554 millió forint követelés volt. Ez azonban a csődeljárás előtti helyzetet tükrözi, azóta pedig nagyot fordult a világ a csődmenedzser körül. Az Opten adatbázisa alapján egykori céghálójából nem sok maradt. A Pannoncorp Zrt. nevű cégének például előbb az adószámát törölték, majd a kényszertörlését rendelték el, Mikó Istvánt pedig még tavaly novemberben eltiltották a cégvezetéstől.
The post Az állami felszámolónál landolt a Dunaferr elfoglalását szervező Mikó István csődtanácsadó érdekeltsége first appeared on 24.hu.