Az emberek esetében ismert, hogy megérezzük egy környezetünkben lévő másik ember stresszének jeleit, és tudat alatt ez befolyásolja a döntéseinket. A Bristoli Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, hogy vajon a kutyáknál fennáll-e hasonló összefüggés.
Állatok optimista és pesszimista döntéseinek meghatározásához használatos kísérletben vizsgálták meg az emberi stressz hatását a kutyákra, összesen 18 kutyát és gazdiját vonták be a kísérletekbe. A tesztekhez betanították a kutyáknak, hogy amikor az eleséges tál egy bizonyos helyen volt, akkor finomságokat találnak benne, de ha egy másik helyen, akkor üresen találják. Amint a kutya ezt megtanulta, érthető okokból gyorsabban ment oda ahhoz a helyhez, ahol a csemegés tálat sejtette.
A tesztek során azt mérték fel, hogy mi történik akkor, ha a kutyának e két hely között elhelyezkedő pontokra kihelyezett tálhoz kellett odamennie. Ha gyorsan ment oda, akkor optimista, ha lassan, akkor pesszimista volt a kutya hangulata.
A tesztekhez stresszelt emberek szagát és nyugodt, ellazult emberek szagát szimatolták a kutyák, mindegyik esetben a kutya számára idegenektől kapott szagmintákkal dolgoztak, a stressz-szintet az emberek nyálmintáiban mérték is. Az emberek egy hónalj alá erősített textíliába „izzadták bele” a stresszeltségi szintjüket, később a kutyákkal ezeket a textileket szimatoltatták meg a kutatók.
A kutyák minden egyes esetben, amikor stresszelt ember szagát szimatolhatták meg, lassabban, vagyis pesszimistább módon közelítették meg az edényt. Amikor a relaxált ember szagával szembesültek, akkor nem váltak pesszimistává.
Azt is észrevették a kutatók, hogy a stresszelt ember szagát megérző kutya gyorsabban tanulta meg, hogy melyik helyen miféle tálat fog találni. Bár a kutyagazdik eddig is tudták, hogy a stressz végigmegy a pórázon, vagyis a kutyusok nagyon is rá vannak hangolódva a gazdi érzéseire, de úgy tűnik, még a levegőben is terjed, illatanyagok formájában.
The post Az emberi stressz pesszimistává teszi a kutyát first appeared on National Geographic.