Friss Hirek

Az északi sark jege alatt is boldogult az első atom-tengeralattjáró

A Nautilust, a világ első nukleáris üzemű tengeralattjáróját 71 éve, 1954. január 21-én bocsátották vízre az Egyesült Államokban. Ezzel a tengeri hadviselés egy teljesen új korszaka vette kezdetét – írja a Múlt-kor.

Egy vagyonba került az első atom-tengeralattjáró

A hagyományos dízel-elektromos tengeralattjárók lehetőségeit behatárolták a víz alatti közlekedéshez használt villanymotorok energiaellátását biztosító akkumulátorok. A járművek legfeljebb egy napig maradhattak a felszín alatt, ahol mindössze 10 kilométer per óra sebességgel tudtak haladni. Ez a második világháború idején már sebezhetővé tette őket, hiszen könnyű volt felderítésük.

Az atommeghajtású tengeralattjárók ezzel szemben akár többször képesek megkerülni a Földet, folyamatosan a víz alatt hajózva, mivel a motor működéséhez nincs szükségük levegőre.

Az első atom-tengeralattjáró építését 1952. június 14-én kezdték meg a General Dynamics gyárában. Az atomhajtómű elkészítése 28 millió dollárba került (mai árfolyamon több mint 330 millió dollár), ami a hajó teljes építési költségének 31 százalékát tette ki.

Az SSN-571 törzsszámon lajstromba vett jármű a Nautilus nevet kapta, hosszúsága 98 méteres volt, és akár 43 kilométer per órával is képes volt merülni. Orr-részébe hat torpedóindító csövet építettek, két gőzturbinája 15 ezer lóerő összteljesítményt tudott leadni a hajócsavarokra.

A Nautilus vízre bocsátásakor az akkori First Lady, Mamie Eisenhower csapta a pezsgősüveget a hajótesthez. A tengeralattjáró 1954. szeptember 30-án Eugene P. Wilkinson parancsnoksága alatt állt szolgálatba, fedélzetén 13 tisztből és 92 sorkatonából álló legénységgel.

A lehetetlent is végrehajtotta a Nautilus

A világ első atom-tengeralattjárója 1955. január 17-én, délelőtt 11 órakor futott ki először, és a mélybe ereszkedve elküldte történelmi üzenetét: „Underway on Nuclear Power” (menetben, atommeghajtással).

A Nautilus már próbaútjai során több rekordot megdöntött: 1955. májusában New Londonból a Puerto Ricó-i San Juanba hajózva 2100 kilométert tett meg felszínre emelkedés nélkül, a 2223 kilométerre levő célállomásra nem egészen 90 óra alatt ért el.

Az 1958 júliusában-augusztusában végrehajtott Napsugár hadműveletben teljesítette az addig lehetetlent: elsőként navigált át az Északi-sark jégpáncélja alatt, az Északi-sarkot augusztus 3-án, 23 óra 15 perckor érte el.

Visszatérése után az Atlanti-óceánon szolgált, hadgyakorlatokon és kiképzéseken vett részt. 1979. május 26-án megtette az utolsó víz alatti útját, majd 1980. március 3-án végleg kivonták a hadrendből.

A Nautilus békében vonult nyugalomba, harci bevetésben soha nem vett részt. Az 1982-ben nemzeti történelmi nevezetességgé nyilvánított atom-tengeralattjáró 1986 áprilisa óta a grotoni haditengerészeti múzeumban várja a haditechnika iránt érdeklődő látogatókat.

The post Az északi sark jege alatt is boldogult az első atom-tengeralattjáró first appeared on 24.hu.


Exit mobile version