Friss Hirek

Az Univerzum első galaxisait vizsgálták

A Koppenhágai Egyetem szakemberei a James Webb-űrteleszkóp segítségével a világegyetemünk első galaxisai közül három kialakulását figyelték meg. Összesen 12 olyan galaxist vizsgáltak, amelyek 13,3-13,5 milliárd évesek, és ezek közül három korábbi esetében gyakorlatilag „élőben” láthatták, amint a galaxis körüli semleges hidrogéngázból az aprócska galaxis csillagai kialakulnak.

„Mondhatni ezek a galaxisok kialakulásának az első közvetlen felvételei. Bár a James Webb már megmutatott néhány korai galaxist, a fejlődésük előrehaladottabb fázisában, mi itt most a születésük szemtanúi lehettünk, vagyis a Világegyetem első csillagvárosainak kialakulását láthattuk” – magyarázta Kasper Elm Heintz, a kutatás vezetője.

A kutatók a James Webb-űrteleszkóp spektrográfjának köszönhető speciális összehasonlító méréseket végeztek. Ezek segítségével voltak képesek megkülönböztetni az újszülött galaxisok gázait a tőlük független gázoktól. E három galaxis az ősrobbanás után nagyjából 400-600 millió évvel jött létre.

Világegyetemünk története dióhéjban
Forrás: NASA

Az ősrobbanást (13,8 milliárd évvel ezelőtt) követő időszakban a világunk néhány százmillió évig még egy átlátszatlan, sötét, hidrogénatomokból álló massza volt, ekkor születtek az első csillagok, de ezek és a gázok még nem alkottak ekkor galaxisokat. A galaxisok születése az úgynevezett reionizáció időszakára esett, ekkor az első, galaxisokká összeállt csillagok sugárzása hatására a gázok ionizálódtak, és a fény és az energia már terjedni tudott, áttörve a hidrogénmassza ködét.

A kutatóknak most ezt a rengeteg hideg, semleges hidrogént sikerült megfigyelniük a James Webb-űrteleszkóp mérésein át.

Az űrteleszkóp megépítésének célja legnagyobb részben pont az volt, hogy az Univerzum legkorábbi időszakára vissza tudjunk pillantani a mérései, felvételei segítségével. A most elvégzett kutatás csak a kezdet, a dán szakemberek már igényeltek további mérési időt is az űrteleszkóp igen sűrűn betáblázott programjában.

Rengeteg kérdés van még: pontosan hol helyezkedik el a gáz, mennyire esik közel az ősi galaxisok középpontjához vagy épp azok külső régióiban található? Sok további galaxist kell még megfigyelni ahhoz, hogy megválaszolhassák e kérdéseket.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Az Univerzum első galaxisait vizsgálták first appeared on National Geographic.


Exit mobile version