Friss Hirek

Az űrben utazik tovább Jimmy Carter hangja

December 29-én, 100 éves korában, a Georgia állambeli Plainsben található otthonában hunyt el Jimmy Carter, akinek életét és munkásságát ebben a cikkben foglaltuk össze. Az Egyesült Államok történetének leghosszabb életű elnökéről a NASA is megemlékezett – írja a Space.com.

Az 1977-ben elindított Voyager űrszondák révén Carter hangja halála után is tovább utazik a világűrben, a Naprendszeren túlra.

Az űreszközökön található úgynevezett Voyager Golden Recordot a szondákat megtaláló idegen civilizációnak vagy fajnak címezték, a lemezre az akkori amerikai elnök mondandóját is rögzítették.

Carter 1977 és 1981 között volt a 39. amerikai elnök, hivatali ideje alatt indultak el a Voyagerek, illetve toborozta a NASA az első női, afroamerikai és ázsiai asztronautákat, emellett ekkor irányították vissza a légkörbe az Egyesült Államok első űrállomását, a Skylabet. Az elnök nagyban támogatta a Space Shuttle fejlesztését, annak ellenére, hogy az űrprogramban alapvetően nem az emberes, hanem a robotizált küldetéseket támogatta.

1978-ban Carter a NASA megalapításának 20. évfordulója alkalmából először osztotta ki az Űrkutatási becsületérmet (Congressional Space Medal of Honor). A díjazottak között volt Neil Armstrong, az Apollo-11 parancsnoka.

Cartert hivatalából való távozása után is folytatta közéleti tevékenységét, diplomáciai munkájáért 2002-ben Nobel-békedíjjal tüntették ki. Bill Nelson, a NASA igazgatója szerint az egykori elnök a legkiválóbb közszolga volt, aki életét annak szentelte, hogy világunk jobb hely legyen.

Carter elnök tiszteletére Atlantában és Washingtonban is nyilvános megemlékezéseket tartanak. Magántemetését Plainsben szervezik meg.

The post Az űrben utazik tovább Jimmy Carter hangja first appeared on 24.hu.


Exit mobile version