A pénzügyi tudatosság kulcsfontosságú a hosszú távú stabilitás és a sikeres befektetések szempontjából, mégis sok magyar számára továbbra is kihívást jelent a megfelelő eszközök és lehetőségek megtalálása. Balogh Petya, a Cápák között befektetőjének, és az STRT Holding alapítójának vendégcikke.
Tudod mi az egyik legnagyobb különbség a gazdag és a szegény emberek között? Az, hogy míg a legtöbben pénzről álmodoznak, a valódi gazdagoknak legtöbbször alig van pénzük. Akkor mitől gazdagok? Mert jelentős vagyonuk van, ami nekik és helyettük dolgozik. És igen, bármilyen furcsa is, a pénz és vagyon nem ugyanaz!
Igazi pénznyelők vs. vagyon
A pénz az, ami ott lapul a zsebedben vagy a bankszámládon – ma van, holnap nincs. Ráadásul minél több van belőle, annál jobban égeti a zsebedet és előbb-utóbb elköltöd valamire. Ami még ennél is rosszabb, hogy sokszor a hirtelen jött pénzből olyan dolgokat veszünk, amik csak tovább viszik a pénzünket. Autót, nagy házat, nyaralót. Ezekre pedig minél többet költünk el előre, annál többet fogunk rájuk költeni évente. Igazi pénznyelők.
A vagyon nagyon más. A vagyon az, ami akkor is dolgozik neked, amikor alszol. Befektetések, ingatlanok, vállalkozások. Olyan értékek, amik gyarapodnak, amik jövőre többet érnek, mint ma. Ez az, amit érdemes építeni, mert minél több pénzt teszel bele, annál többet fog termelni a jövőben. És
ez a vagyon adja meg a legnagyobb luxust az életben – a szabadságot. Azt, hogy te irányítod a dolgokat, hogy nem kényszerülsz olyasmit csinálni, amit nem akarsz.
Hogy azzal foglalkozhatsz, amihez kedved van. Hogy olyan emberekkel dolgozol együtt, akiket kedvelsz és akikben megbízol.
Magyarok és a pénzügyi tudatosság – hol állunk most?
Magyarországon még mindig kevesen gondolkodnak hosszú távban. Rengetegen élnek napról napra, a megtakarítások inkább véletlenszerűek, mintsem tudatosak. A yolo-mentalitás (you only live once, vagyis csak „egyszer élünk!”) divatos ugyan, de sajnos nem igazán teszi lehetővé a stabil jövőt. Mi magyarok inkább álmodunk a lottóötösről, mint hogy havi tízezer forintot félretegyünk és befektessünk. Pedig utóbbival garantáltan többre mennénk!
Egy 2022-es nyugdíjakkal kapcsolatos jelentés szerint „a háztartások több mint 80 százalékának gyakorlatilag nincs olyan megtakarítása, amely alkalmas lenne az önellátási célok teljesítésére.” Ugyanakkor az Eurostat adatai alapján Magyarország megtakarítási rátája az elmúlt évekbennövekedett, ami arra utal, hogy egyre többen kezdik felismerni a pénzügyi tervezés fontosságát.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2023-as háztartási pénzügyi adatai is megerősítik ezt a trendet. A jelentés szerint:
- Egyre több háztartás képes megtakarítani, miközben csökken azok aránya, akik többet költenek, mint amennyit keresnek.
- A pénzügyi eszközök közül a részvények és egyéb vállalati részesedések aránya folyamatosan növekszik, ami azt mutatja, hogy a lakosság egy része nyitottabb a befektetések iránt.
- A vagyon szerkezete eltérő vagyoni rétegenként: az alsóbb rétegekben a pénzügyi eszközök aránya a nem pénzügyi eszközök felét sem éri el, míg a leggazdagabbak esetében a pénzügyi eszközök dominálnak, és a teljes vagyon 55-59 százalékát teszik ki.
- A különböző befektetési formák továbbra is csak a lakosság egy szűk körére jellemzőek: a magyar háztartások 7-9 százaléka tart kötvényeket vagy részvényeket, míg a legtöbben továbbra is elkerülik az aktív befektetéseket.
Bár a megtakarítási hajlandóság növekszik, a befektetések világa továbbra is távolinak és bonyolultnak tűnik sokak számára. A pénzügyi tudatosság erősítéséhez egyszerű és átlátható befektetési lehetőségekre van szükség, amelyek mindenki számára elérhetővé teszik a hosszú távú vagyongyarapítást.
Hogyan kezdj neki, ha nincs több milliód?
Kezdd azzal, hogy azonosítod a kisebb, felesleges kiadásokat, amelyek gyorsan tízezrekre rúghatnak – ezt az összeget például töredékrészvényekbe vagy ETF-ekbe fektetheted. Ha egy kicsivel a lehetőségeid alatt élsz, elhalasztod a vásárlásokat, és tudatos pénzügyi döntéseket hozol, hosszú távon vagyont építhetsz.
TBSZ – nem csak időseknek
A Tartós Befektetési Számla (TBSZ) kicsit úgy hangzik, mint nagyapád kedvenc banki időtöltése, de ne hagyd magad megtéveszteni! Ez egy kiváló lehetőség, ha hosszabb távra gondolkodsz. A TBSZ adókedvezményével (itt ugyanakkor idén szigorodott az adózás – a szerk.) a befektetéseid hozamát nem viszik el az adók, a pénzed neked dolgozik és gyarapodik. A befektetéseket ugyanúgy te kezeled, és ha hagyod öt éven át dolgozni a pénzed, akkor több marad neked az eredményéből. Ma már egy TBSZ-t megnyitni a telefonodról is tudsz, pár perc kell csak hozzá.
Milyen opciók állnak rendelkezésedre?
Ha most kezded, és nem akarsz nagy kockázatot vállalni, a részvényindexek és befektetési alapok kiváló indulópontok. Ha nyitott vagy egy kicsit többre, a részvények világában vagy az ETF-ekben is elmerülhetsz, akár pár ezer forinttal is el lehet kezdeni.
Ha most lennék fiatal, és még számíthatnék egy kis húsvéti locsolópénzre, akkor azt is tuti befektetném. Merthogy nem kell milliós megtakarítás ahhoz, hogy elindulj!
Én és a vagyonom
Gazdagnak lenni nem azt jelenti, hogy luxusautókban ülsz, és yachtokat bérelsz minden hétvégén. Nem a gigantikus logó a ruháidon, nem a tuningolt bömbölő bömbi, a vastag aranylánc a nyakadon. Ezekkel azok villognak, akik csórók. A valódi gazdagság a szabadság, amikor eldöntheted, hogyan töltöd az idődet, mert a befektetéseid helyetted dolgoznak. Nem a pénz mennyisége, hanem az életminőséged az igazi mérce. Az érzés, hogy nincs hiteled, nem tartozol senkinek, biztosítva van évekre vagy évtizedekre a megélhetésed, biztonságban van a családod és szabadon dönthetsz a jövődről. Ez az igazi gazdagság. Ehhez pedig nem pénz kell, hanem vagyon.
Én igazából sosem voltam túl kapzsi. A pénz nem nagyon érdekelt, nem álmodoztam luxusról. Az mindig jobban vonzott, hogy amit csinálok, azt jól és sikeresen tegyem. Az is fontos volt, hogy szabad legyek, ne függjek másoktól és megvalósíthassam, amit eltervezek.
Azt is tudtam, hogy ha sok ember problémáját oldom meg, akkor abból jelentős vagyonom lehet. Ezért aztán fiatal koromtól kezdve mindig saját vállalkozást akartam, azt építettem. Ahogy jöttek a sikerek, épült a csapat, a virtuális vagyonom, a cég értéke egyre nagyobbra hízott. És nekem jobb érzés volt ez, mint ha sok pénzem lett volna, mert azt csak elköltöttem volna. Amikor eladtam a vállalatot, amit egy évtizeden át építettem, hirtelen nem volt cégem, nem volt vagyonom – csak sok-sok pénzem. Ezt nem is szerettem annyira, mert a bankszámlámon a pénz minden megvásárolt autóval, budai villával és luxus úttal csak egyre fogyott.
Aztán újra elkezdtem befektetni, a pénzemet munkára fogni. És ahogy bővült a befektetési portfólióm, úgy éreztem magam egyre jobban. Mert a vagyonom újra nőni kezdett és a jövőm újra egyre ígéretesebb lett.
Ez a pénzügyi szabadság és a vagyon felé vezető út lényege: a jövőben legyen jobb, cserébe lehet ma egy kicsit nehezebb.
A vendégszerzők külsős szakértők, nem a Forbes szerkesztőségének tagjai, véleményük nem feltétlenül tükrözi a Forbesét.
The post Balogh Petya: Mi, magyarok inkább álmodunk a lottóötösről, mint hogy havi tízezer forintot félretegyünk és befektessünk appeared first on Forbes.hu.

