Friss Hirek

Bepillantottak egy több ezer éves krokodilmúmia emésztőrendszerébe

Egy friss tanulmányban a legmodernebb 3D-s képalkotó technológia segítségével rekonstruálták egy, az ókori egyiptomiak által mumifikált, 2,2 méter hosszú krokodil emésztőrendszerének tartalmát – olvasható a Phys.org-on megjelent közleményben. A kutatók az állat gyomrában pusztulása előtt elfogyasztott halat fedeztek fel, amelynek szájában még mindig horog volt, valószínűleg ez okozta a hüllő vesztét.

A szakértők egy speciális szoftver segítségével, valamint röntgen- és CT-felvételekkel tudták kivenni a horog formáját, a tárgy másolatát előbb műanyagból, majd bronzból is elkészítették. A krokodilmúmiát a Birminghami Múzeum és Művészeti Galériában őrzik, a tetem 2000-3000 éves.

Az állat életében rengeteg apró zúzókövet, azaz gasztrolitet nyelt le, ezek az emésztést és a felhajtóerő szabályzását segítették. Az emésztőrendszer felsőbb szakaszában több kövecskét is találtak, ami arra utal, hogy megpróbálta lebontani utolsó táplálékát, ám úgy tűnik, a példány még azelőtt elpusztult, hogy ez elérte volna a gyomrát.

A hal csontvázának épsége is arra utal, hogy egészben lett elnyelve, és még nem hatottak rá a ragadozó enzimjei és a gasztrolitek. A kutatók azt feltételezik, hogy a hüllőt szándékosan fogták ki, hogy később, mumifikálás után áldozatként mutassák be a krokodilfejű termékenységi és mezőgazdasági istennek, Szobeknek.

Dr. Lidija Mcknight, a Manchesteri Egyetem munkatársa és a vizsgálat vezetője szerint a lelet egyedülálló lehetőséget kínált az elemzésre. „Munkánk nagy mennyiségű információt tárt fel mind a krokodil életével, mind a maradványainak halál utáni kezelésével kapcsolatban” – mondta a kutató. Régebben a hasonló vizsgálatokat jellemzően invazív módon, a maradványok roncsolásával végezték el, a képalkotásnak köszönhetően azonban ma már nincs szükség erre.

The post Bepillantottak egy több ezer éves krokodilmúmia emésztőrendszerébe first appeared on National Geographic.


Exit mobile version