Friss Hirek

Bronzkori csecsemők sírjára bukkantak

Egy új tanulmány alapján csecsemők ősi sírjára bukkantak Örményországban – számol be a Heritage Daily. A nyughelyek egy úgynevezett sárkánykőnél, azaz visapakarnál találhatók.

A sárkánykövek az Örmény-fennsíkon álló bazalt monolitok. A köveket faragott állatábrázolások, például halfejek vagy kígyók díszítik, amelyek feltehetően az örmény néphagyományban szereplő visapsz, azaz a vízi sárkányt jelképezik. A monolitok szinte mindegyike hegyi források vagy patakok közelében található, ami a vízzel való rituális kapcsolatra utal.

A kutatók a közelmúltban egy, Lcsasen falu közelében lévő, patás állat képével díszített sárkánykőnél végeztek vizsgálatot. A lelőhely a Szeván-tó nyugati részén fekszik.

Az ásatások során a monolit alatt egy gödröt tártak fel, amely az időszámítás előtti 16. századra datálható. A sírban két csecsemőt temettek el, a genetikai elemzés alapján a gyermekek egymással másodfokú rokonságban álló lányok voltak.

A gödörben régészeti anyagot is találtak, például festett kerámiát, egy bronz hajtűt, egy karneolgyöngyöt, egy csonttűt, egy obszidián töredéket, valamint egy felnőtt ember csontjait.

A szakértők szerint a késő bronzkori Örményországban ritkák a gyermeksírok, az pedig egyedülálló, hogy két újszülött nyughelyét egy monumentális kőoszloppal együtt fedezzék fel.

Arszen Bobokhjan, az Örmény Tudományos Akadémia munkatársa és kollégái szerint a Lcsasen térségében feltárt 454 bronzkori sír közül ez az egyetlen, amelyet sárkánykővel jelöltek meg.

The post Bronzkori csecsemők sírjára bukkantak first appeared on National Geographic.


Exit mobile version