Friss Hirek

Csökkent a veszélyes aszteroidák száma

2013-ban Cseljabinszk felett a légkörbe lépett egy kisebb aszteroida-darab, amely felrobbanása során jelentős károkat és sérüléseket okozott a városban. Az efféle kisebb darabok mellett számos nagyobb, súlyosabb károkat okozni képes darab is kering, és ezek egy részét az Encke-üstököshöz kötik.

Az üstökös egykor hatalmas nagy volt, ám egy (vagy több) alkalommal számos darab kiszakadt belőle. E darabok egy részét ma is a Földre veszélyes kisbolygóként tartják nyilván, és úgy gondolták, számos, egy kilométeres nagyságú is lehet köztük.

Egy új kutatásban azt vizsgálták, hány efféle darab lehet még odafenn, az Amerikai Csillagászati Társaság Bolygókutatási Részlege konferenciáján számoltak be az eredményekről, amelyeket a Marylandi Egyetem ismertetett.

A kutatók egy olyan alkalom adta lehetőséget használtak ki, amelynek során e kisbolygócsoport a Földhöz viszonylag közel járt, és így felmérhették, mennyi is köztük a nagy méretű, veszélyes darab. Ehhez a Zwicky Transient Facility (ZTF) teleszkópját vették igénybe. Arra jutottak, hogy az eddig véltnél jóval kisebb az esélye, hogy ebből a kisbolygó-csoportból veszélyes becsapódás érje a Földet.

Egyes kutatók az Encke-üstökös egy darabjának vélik azt is, amely az 1908-as tunguz-esemény során felrobbant a szibériai égen.

A friss számítások alapján e csoport 9-14 darab ilyen veszélyes nagyságú darabot tartalmaz csupán, ez pedig igen jó hír.

A kutatók a tapasztaltak alapján úgy vélik, mag az az ősi üstökös, az Encke elődje, amelynek feldarabolódásával ezek a tömbök létrejöttek, nem 100 kilométeres lehetett, ahogy eddig vélték, hanem inkább a tízhez állhatott közelebb.

Az Encke-üstökös igen rövid periódusú, mindössze 3,3 év kell neki ahhoz, hogy bejárja Nap körüli útját. Az efféle rövid periódusú üstökösökhöz képest meglepően nagy és porban gazdag is, feltételezhetően a korábbi fragmentációk miatt. Efféle töredezésre a későbbiekben is sor kerülhet azonban.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Csökkent a veszélyes aszteroidák száma first appeared on National Geographic.


Exit mobile version