Friss Hirek

Darazsakra rögzített jeladóval keresnék az ázsiai lódarázs fészkeket

A MATE és a BME közös kutatása fókuszában az ázsiail ódarázs fészkek hatékony megtalálása áll, amiket egy új rádiótelemetriás eszközzel próbálnak lokalizálni. A módszerrel jeladót rögzítenek a darazsakra, hogy elvezessék a kutatókat a fészkekhez – írta meg a Magyar Mezőgazdaság.

Azokban az országokban, ahol az ázsiai lódarázs elterjedése visszafordíthatatlanná vált, mindenképpen szükség van hatékony védekezésre. Nyugat-európai tapasztalatok és tudományos közlemények alapján az ázsiai lódarázs közvetlen kártétele ökológiai és mezőgazdasági szempontból bír jelentőséggel, utóbbi vonatkozásában leginkább a méhészeti, szőlészeti és gyümölcstermesztő ágazatot érinti.

Ezek mellett igen jelentős a lakossági észlelések száma is, aminek biológiai oka van: az ázsiai lódarázs a tavaszi fészkeit jellemzően ember által épített létesítményekben helyezi el.

A kolóniák többsége azonban – a hazai lódarazsakkal ellentétben – a nyár folyamán átköltözik ezekből a fészkekből a legfeljebb 200 méter távolságban épített másodlagos, úgynevezett szekunder fészkekbe. Ezek jellemző lelőhelye többnyire olyan élőhely, ahol az épített környezet, víz és táplálékforrás (pl. méhészet) hármasa együttesen megtalálható. Az ázsiai lódarázs szekunder fészkeit – amelyek több száz leendő királynőt is kibocsátanak az ősz folyamán – rendkívül nehéz időben megtalálni. Ennek oka, hogy ezek többnyire magas fákon, a lombkorona takarásában találhatók.

Hagyományos módszerekkel – mint például a darázs repülési irányának, vagy a csalétekhez történő visszatérési sebességének mérésével – meghatározni időigényes munka.

Ez különösen az elterjedés korai időszakára igaz, amikor még kevés a megtalálandó fészek, pedig pont ekkor lehetne lassítani nagyobb eséllyel a terjedést egy-egy észlelt gócpontban. Sajnos, amikor a fészekkeresési munka már könnyebbé válik – a sok követhető darázsnak köszönhetően –, már több fészket kell időben megtalálni, így a terjedés lassítására is kisebb az esély a nagyszámú királynő-kibocsátás miatt.

A fészkek hatékony megkeresésében a rádiótelemetria jelenthet megoldást, aminek kulcseszköze a darázsra rögzíthető jeladó.

Magát a jeladót egy iránymérő vevő segítségével követik nyomon a kutatók. Bár az alapelv nem új, azonban az ázsiai lódarázs fészkek megkeresésére optimalizált technika csak 2018 óta létezik, mivel egy 0,2 g-nál kisebb tömegű és relatív nagy hatótávolságú jeladó elkészítése és alkalmazása számos technikai kihívást rejt magában.

Kapcsolódó
Nagyatádi rádióamatőr volt a kulcsfigura az ázsiai lódarázsfészek megtalálásában
Augusztusban fedezték fel a mézelő méheket fogyasztó ázsiai lódarázs első egyedeit Mosonmagyaróvár környékén.

The post Darazsakra rögzített jeladóval keresnék az ázsiai lódarázs fészkeket first appeared on Sokszínű vidék.


Exit mobile version