Friss Hirek

Drámaian csökkent az afrikai elefántok száma

1964-től 2016-ig terjedő 53 év természetvédelmi munkáinak, felméréseinek adatait vizsgálta át egy nemzetközi kutatócsoport, amelyet a Colorado Állami Egyetem vezetett. 37 ország 475 helyszínén gyűjtött adatokat elemeztek a kutatók, és a PNAS folyóiratban tették közzé az erről készült tanulmányuka.

Az eredmények azt mutatták, hogy a szavannák elefántjai (Loxodonta africana) körében 70 százalékos, az erdei elefántok (Loxodonta cyclotis) körében 90 százalékos volt a populáció csökkenése ezen időszak alatt.

Ez átlagosan 77 százalékot jelent, vagyis Afrika elefántjainak több mint háromnegyede eltűnt.

A valaha készült legátfogóbb felmérés alapján a létszámcsökkenés nem mindenhol egyforma. Az elefántok egyedszáma a kontinens déli részén stagnál vagy egyes helyeken kissé emelkedik is, ám az élőhely többi részén a csökkenésük rendkívül jelentős, és számos populáció teljesen eltűnt.

„Az egyes helyszíneken az okok és a megoldások is egészen eltérőek lehetnek, azonban vannak példák, ahol az emberek hatékonyan kezelik és óvják az állományokat” – mondta George Wittemyer professzor, a kutatás vezetője. Hozzátette, ezek alapján működhet egy olyan, a helyi viszonyokhoz alkalmazkodó elefántvédelmi modell, amelyet már most is jól tudnak alkalmazni számos helyszínen.

Az elefántok ugyan nagyok és könnyen észrevehetőek, ám rendkívül munka- és időigényes a létszámukat felmérni. A szavannai fajt légi felmérésekben, repülőről lehet megszámlálni, az erdei elefántot viszont csak gyalogosan. A most elvégzett adatelemzésben az elmúlt bő 5 évtized ilyen felméréseinek eredményeit hasonlították össze és számították ki az egyes helyszínek elefántnépességének változásait.

A Száhel-övben a háborús körülmények miatt, Közép- és Kelet-Afrikában az agyarért zajló orvvadászat miatt, valamint az emberi tevékenység és a vad élőhelyek átalakítása miatt zsugorodott az állomány. Azonban egyes dél-afrikai helyeken, különösen Botswana területén az elefántok virágzásáról lehet beszámolni, itt a természetvédelem kiváló munkával tartja fenn az állományt.

A felmérés eredményei alapján lehet helyes döntéseket hozni arról, hogy hol van szükség beavatkozásra az afrikai elefántok védelmében.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Drámaian csökkent az afrikai elefántok száma first appeared on National Geographic.


Exit mobile version