Európa egyik legkisebb fővárosában, a Budapesttől repülővel alig két és fél órányira elterülő Vallettában mindössze hatezren élnek, ez azonban távolról sem jelenti azt, hogy a Máltára érkező turistáknak ne lenne ezernyi lehetősége arra, hogy megismerjék a gazdag történelmű sziget kincseit, illetve kultúráját.
Máltai Turisztikai Hivatal
A fallal körülvett város gyalogosan is bejárható, így azoknak is ideális célpont, akik saját, vagy bérelt autó nélkül akarnak utazni. A Szent János-lovagok, azaz a johanniták által alapított Valletta girbegurba utcáin, barokk csodái, illetve modern részei közt mindenki megtalálhatja a saját kedvencét – most a legérdekesebb helyek és programok közül gyűjtöttünk össze néhányat.
A Szent János-társkatedrális
Máltai Turisztikai Hivatal
A hét bármelyik napján meglátogathatjuk a barokk templomépítészet egyik legérdekesebb példáját, a város szívében álló Szent János-társkatedrálist (1572-1577), aminek Caravaggio zsenijét jól mutató festményei, és a johanniták vagyonát tükröző gazdag aranydíszek minden művészet- és építészetrajongót ámulatba ejtenek. Az utca felől visszafogottnak tűnő épületben a padlóba rejtett síremlékeket, a kriptákat, illetve a lenyűgöző kápolnákat sem érdemes kihagyni, azok ugyanis világszinten is kivételes műalkotások.
Máltai Turisztikai Hivatal
A Szent Elmo-erőd
A XVI. század derekán, szabálytalan csillag alaprajzzal létrejött, egészen a második világháborúig bővített erődítmény egykor a lovagrend fontos bázisa volt, ma azonban mi is szabadon bejárhatjuk a korábban a törökök, a franciák, illetve a britek által is ostromolt falak mögötti tereket.
Máltai Turisztikai Hivatal
Érdemes erre egy egész délutánt szánni, hiszen a lovagsírok mellett itt találhatjuk Málta hadtörténeti múzeumát is, sőt, ha szerencsénk van, akkor akár a kosztümös csaták egyikét is elcsíphetjük.
Máltai Turisztikai Hivatal
Időutazás
A több mint kétezerötszáz éve, a föniciak megjelenése óta megállás nélkül működő Nagy Kikötő ma is Valletta egyik legfontosabb csomópontja, hiszen ma is a legkülönbözőbb méretű és fajtájú hajók fordulnak meg benne, hogy embereket, vagy épp árut szállítsanak.
Máltai Turisztikai Hivatal
Ezek mellett vannak persze hagyományosabb eszközök is, ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy milyen volt a máltai hajózás évszázadokkal ezelőtt: ha szemfülesek vagyunk, akkor belefuthatunk egy egész sor, a vízen ringatózó hagyományos vízitaxiba (dgħajsa), amik sokszor élénk színeikkel egyértelműen kilógnak a környezetükből. A XVII. század óta gyártott kis hajók azért születtek meg, hogy az embereket az öböl túloldalára vigyék át – épp ezt teszik most is, miközben az utasok néhány percre időutazónak érezhetik magukat.
A Felső-Barakka
Máltai Turisztikai Hivatal
A vízpartról egy üveglifttel is elérhető Felső-Barakka kert a parkokat, illetve a gyönyörű kilátást kedvelőket egyaránt elkápráztatja majd, sőt, a szökőkutakat, a kristálytiszta tengert, illetve a kisebb-nagyobb emlékműveket nézve akár egy pikniket is tarthatunk.
Finom ételek
Ha Máltára érkezünk, akkor a kulináris élvezetekbe is érdemes fejest ugrani, hiszen a számos nemzet konyhájának hatását magán viselő helyi ételek közt olyan meglepetéseket is találhatunk, mint a fűszeres nyúlpörkölt, vagy a helyben fogott halakkal készülő tészták, a pékáruk rajongóinak pedig ott az olajban sült, datolyapasztás imqaret, vagy a legtöbbször ricottával, vagy zöldborsós-currys töltelékkel készülő pastizz, amit a helyiek leginkább reggelire fogyasztanak.
Máltai Turisztikai Hivatal
Vallettában az év legmelegebb hónapjaiban is van lehetőség arra, hogy néhány percre eljöjjön hozzánk a karácsony: ennek a legjobb módja a máltai mézkarika, azaz a Qagħaq Tal-Għasel, ami a csillagánizsnak, a méznek és a szegfűszegnek köszönhetően gondolatban azonnal a karácsonyfa mellé repít bennünket.
The post Egész évben csodákkal vár Málta fővárosa first appeared on 24.hu.