Friss Hirek

Égi jelenségek 2025. január második felében

Vénusz-Szaturnusz együttállás 18-án este

Alig két fokra láthatjuk egymástól a két bolygót, a délnyugati-nyugati égen, 18 óra felé még kb. 20-25 fokos magasságban, 20:30-ra lenyugszanak. A látványosan fényes Vénusztól balra, egy hajszállal alacsonyabban lesz a Szaturnusz, amely jóval halványabb ugyan, de így is igen könnyen észrevehető.

A bolygók 18-án este 20 óra felé a nyugati-délnyugati ég alján
Forrás: Stellarium

A két bolygó már 15-én is csak 3 fokra jár, napról-napra közeledik, majd 18-át követően távolodik. Ha az időjárás lehetővé teszi, érdemes több napon át követni az egymáshoz viszonyított látszólagos mozgásukat.

Hold-Spica együttállás 21-én hajnalban

A kékesfehér csillag hajnal 4 óra felé kevesebb mint fél fok távolságban jár az 57 százalékos Holdtól a délkeleti égen, kb. 30 fokos magasságban. Bár már éjfél után felkelnek és egymás mellett araszolják végig égi útjukat, e kora hajnali időpontban lesznek legközelebb. Akinek korán kell kelnie, annak érdemes lehet egy pillantást vetni a párosra.

Hold-Antares együttállás 25-én hajnalban

A Skorpió vörös óriáscsillaga kb. 2,5 fokra a 20 százalékos megvilágítású Hold felett látszik, hajnal 5 óra felé, a délkeleti ég alján. A korán kelők számára nyújt ez az együttállás is lehetőséget arra, hogy valami szépséggel indítsák a napjukat.

Holdsarlók a hajnali égen 26-án és 27-én

Hajnali holdsarló
Forrás: Önök küldték / Nagy Erika

Ebben az időszakban nehezen megfigyelhető a sarló, de a szépsége miatt érdemes mégis meglesni. 26-án 12 százalékosan láthatjuk a délkeleti égen, a holdkelte ideje keleti határainknál 05:13, Budapesten 05:24, nyugaton 05:32 lesz. Ezen a hajnalon még a csillagászati szürkület előtt néhány perccel, azaz sötét égen bukkan fel a Hold.

27-én már csak 6,3 százalékos megvilágítású lesz a sarló, és már igen világos égen fog felkelni is. Keleti határainknál 06:08, Budapesten 06:19, nyugaton 06:28 a holdkelte ideje. Bár 28-án is még 2,1 százalékos lesz a Hold, sajnos az égi geometria kedvezőtlensége miatt napkelte előtt pár perccel bukkan csak fel, így megfigyelni nem lehet.

Alkonyi holdsarló 30-án és 31-én

Miután az korán kelőké volt a hónap második felének jó része, a két utolsó nap az alkonyi megfigyelőké. 30-án 1,6 százalékos sarlót kereshetünk a délnyugati ég alján, napnyugta után kb. fél órával, nem egészen 5 fokos magasságban. Keleti határainknál a sarlóhoz optimális időpont 17:02, Budapesten 17:12, nyugaton 17:22 lesz. Innentől még 40 perc lesz holdnyugtáig.

31-én a holdsarló felett látjuk a Szaturnuszt és a Vénuszt is, de nem igazán közel. Ez viszont semmit se von le a három égitest közös szépségéből!
Forrás: Stellarium

31-én a sarló már 5,7 százalékos megvilágításban jár, könnyebben észlelhető. A megfigyeléshez keleten 17:32, Budapesten 17:43, nyugaton 17:54 lesz a megfelelő idő. Ez egy órával lesz napnyugta után, ekkor a sarlót 12 fokos magasságban kereshetjük a még pirosló délnyugati égen. Ezen az alkonyon a sarló felett, bár nem túl közel, a Szaturnuszt (7 fokra) és a Vénuszt (17 fokra) is megfigyelhetjük. A laza trióról közepes látószögű objektívvel készíthetünk szép felvételt, tájba komponálva a három égitestet.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Égi jelenségek 2025. január második felében first appeared on National Geographic.


Exit mobile version