Friss Hirek

Egy (másik) ország, ahol az emberek lemondtak az állami egészségügyről

Let’s fund our NHS instead, azaz Költsük inkább a tb-re – ez volt öt éve a brexit-mozgalom jelmondata, lefóliázták vele az ikonikussá vált kampánybusz ablakait is. Teljes kavarodás volt, nyilván: baloldaliként címkézhető szlogen a konzervatívoktól, közösségpárti üzenet egy országban, ami földrajzi elhelyezkedésének megfelelően véletlenszerűen ötvözi az északi szociáldemokráciák intézményeit az amerikai vadkapitalizmussal. (Akire mostanában szakad rá az emigrálhatnék,

például attól, ahogy az iskolakezdés és a mobilok körüli cirkusz egyetlen tökéletes pontba sűríti, ahogy tort ül a hazájában az inkompetencia és a kormányzásnak álcázott pótcselekvés,

annak mondom, hogy egyrészt Nagy-Britanniáról öt évvel lekésett, másrészt először nézzen rá, mennyi itt egy havi ovi.)

Ahogy az a populista jelszavaknál lenni szokott, az üzenet számszakilag sem stimmelt: a buszról az ordított, hogy EU-tagként 164 milliárd forintnak megfelelő forintot locsolnak a közös kasszába hetente, abból lehetne inkább kórházakat tuningolni, de hetente 164 milliárd forint egy Magyarországnál hétszer nagyobb országban is irdatlan pénz, akkor is, ha kelet-európai fejjel számoljuk (tehát úgy, hogy a fele eltűnik menet közben, mert át kell folyatni az aktuális Duna Aszfalton). Ehhez képest egy friss felmérés azt mutatja, a britek mostanra elkönyvelték, hogy ha időben – vagy egyáltalán – szakorvosi ellátáshoz akarnak jutni, arra félre kell tenniük pénzt, mert máshogy, mint magánellátásban nem fog menni. A tisztességes középosztálybeli lét egészségügyi költségeit amúgy átlagosan évi kétszáz fontra árazzák, ami nem éri el a százezer forintot, szóval vagy radikális optimizmust meg egy éppen csak elkezdődő kollektív tanulási folyamatot jelez, vagy én otthon egy olyan buborékban élek, amit szélsőségesen beteges gyerekek és nagyszülők népesítenek be.

A le-lerohadó brit vasútról már volt szó a múlt héten, és hogy a nálunk is váltva emlegetett hármas harmadik lába, az oktatás is meglegyen, idehozom azt az elemzést is, amely szerint összeolvadások meg szakok és karok bezárása fogja jellemezni a brit egyetemek jövőjét, már amennyiben nem akarnak megszűnni – a felsőoktatás az EU-s hallgatók hátán és kedvéért duzzadt fel, csakhogy ők már sajnos Hollandiában vannak. Londonban élő informatikus barátom egy teljes évig keresett állást (állást! egy informatikus!) és a Budapesten fejlesztőbázist duzzasztó Google-lel példálózott, miközben sütögettünk a kertjében, kanadai-ír csaja meg bólogatva tette hozzá, hogy ez már nem az a London, ahova egykor költözött. Nyilván ebben a percepcióban az is benne van, hogy az ember kora huszonévesen kevésbé van kihegyezve a nagy ellátórendszerek strukturális problémáira, de azért egy hónapnyi londoni lét végén le merem szögezni, hogy mostanság itt sincsen kolbászból. (És: külön fejezet szólhatna arról, milyen pusztítóan rossz itt a kolbász. Ez mondjuk nem fejlemény, hanem hagyomány.)

Hogy egy kellemes kitérővel térjenek haza gondolataim, ajánlom a hétről a tenerifei születésű, majd Madridban kinevelt taekwondo-bajnok Márton-ikrekkel készült interjúnkat. És mellé balansznak a Fidesz-alapító Szelényi Zsuzsa visszaemlékezését 34 évvel ezelőttre, amikor még korántsem volt egyértelmű, hogy a polip később elszabadul, és szétválaszthatatlanul összenő a magyar állammal.

Így kezdődik ma reggel kiküldött heti hírlevelünk, a 24/7, amelyben ezután még egy tucat elmélyülős és szórakoztató olvasmányt, öt eheti videót és podcastot ajánlunk hétvégére válogatva, és összegyűjtjük a hét tévéműsor-, sorozat- és filmkritikáit is a hátradőlős kikapcsolódáshoz. Itt iratkozhatsz fel, ha jövő héten már te is kéred!

The post Egy (másik) ország, ahol az emberek lemondtak az állami egészségügyről first appeared on 24.hu.


Exit mobile version