Friss Hirek

Egy új-zélandi város polgármestere helyreigazította Trumpot

Donald Trump amerikai elnök a hétfői beiktatásán felsorolt számos amerikaiak által elért eredményt, és ide sorolta azt is, hogy nekik sikerült szétválasztaniuk az atomot. Ennek átvitt értelme volt, az angol nyelvterületen ez a kifejezés az atommaggal kapcsolatos tudományos áttöréseket jelöli. Ez viszont kiverte a biztosítékot egy új-zélandi városban, merthogy a felfedezés tágabb értelemben Sir Ernest Rutherford Nobel-díjas új-zélandi kutatóhoz köthető, írja a Guardian.

A fizikus 1917-ben a manchesteri Victoria Egyetemen kezdte el feltérképezni az atommal szerkezetét, és ő volt az első, aki mesterséges nukleáris reakciót hozott létre. Ez volt az első olyan kísérlet, amelyben egy atommagot sikerült „bombázni” egy másik részecskével, és egy új részecskét, protont hoztak létre. Rutherford kísérlete nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az atommag „szétválásával” kapcsolatos munkák elinduljanak.

Leemage via AFP

Rutherford az új-zélandi Nelson városa mellett nőtt fel, a település polgármestere, Nick Smith pedig helyreigazította az amerikai elnököt. Mint fogalmazott, szívesen meghívja a városukba az új amerikai nagykövetet, amint Trump kijelölt egyet, hogy meglátogathassa a Rutherford emlékművet, így „meg tudjuk őrizni a történelmi feljegyzést, hogy ki választotta szét először az atomot.”

Némileg meglepődtem azon, hogy Donald Trump a beiktatási beszédében az amerikaiaknak tulajdonította az atom szétválasztását , holott az Nelson leghíresebb emberéhez, Sir Ernest Rutherford nevéhez fűződik

– mondta a polgármester, aki bejegyzésével szintén az atommaggal kapcsolatos első nagy tudományos áttörésekre utalt.

Nem Smith volt az egyetlen, aki visszautasította Trump beszédét, egy államfő már korábban jelezte nem tetszését.

Trump egyébként erősen kezdett, kilépett a WHO-ból és a párizsi klímaegyezményből is Amerika.

Kapcsolódó

The post Egy új-zélandi város polgármestere helyreigazította Trumpot first appeared on 24.hu.


Exit mobile version