Az elmúlt negyedév mobilbanki fejlesztéseit látva megállapítható, hogy a jövőt egyértelműen a gépi segítség fogja uralni a banki mobilalkalmazásokban. Íme a digitális napi pénzügyek legújabb trendjei.
(A szerző a BiztosDöntés.hu alapítója, pénzügyi szakértő. Korábbi írásai itt olvashatók. Ez pedig a negyedéves mobilbanki jelentés.)
Vannak olyan hazai mobilbanki innovációk, amelyek követik a nemzetközi trendeket. Ilyenek például a fenntarthatósággal és az ökolábnyom csökkentésével kapcsolatos fejlesztések. Néhány ilyen a hazai banki mobilappokban:
a MagNet Banknál az ügyfelek közreműködésével biztosítanak pénzt a környezetünkre és társadalmunkra pozitívan ható kezdeményezésekre, miközben bizonyos tevékenységek finanszírozását eleve kizárják.
a GRÁNIT Standard Mastercard bankkártyák alapanyaga olyan adalékot tartalmaz, melynek köszönhetően – mikrobákban gazdag környezetben, azaz megfelelő komposztálási körülmények között – 60 napon belül megindul a bankkártya lebomlása.
az OTP Banknál már két éve 84 százalékban biopolimerből készül a Mastercard Word Elite Limited Edition kártya, ami egy teljesen természetes, növényi forrásból származó anyag (egész pontosan kukoricakeményítő).
az MBH Bank is kibocsát egy Fenntartható Visa bankkártyát, mely 100 százalékban újrahasznosított anyagokból készült.
a mobilalkalmazásokban megjelent a karbonlábnyom kimutatása. A Gránit eBank mobilalkalmazásban 2021 óta érhető el az Öko Kalkulátor, mely a bankkártyás költések alapján kiszámolja a felhasználó karbonlábnyomának mértékét és a szén-dioxid kibocsátás ellensúlyozására pár kattintással elérhető faültetést kínál.
Az OTP Banknál is elérhető a havi karbonlábnyom számítása, sőt, a havi érték összehasonlítható az előző hónapok adataival.
A Raiffeisen Bank applikációjában is van már saját szén-dioxid kibocsátás követés az egyes üzletkategóriákban, melyekben az ügyfél vásárolt, bár ehhez előbb szükség van egy kimutatható mennyiségű havi vásárlásra az adott üzletkategóriában.
Belép a pénzügyi egészség
Szintén egy ilyen fejlemény a pénzügyi egészség megjelenése a banki mobilalkalmazásban, mellyel az Erste Bank rukkolt elő az előző negyedévben. A George FIT funkció 2025. április 30-ig jelenik meg minden felhasználónál, és az ügyfelek pénzügyi edukációját szolgálja. Segít a felhasználóknak jobban megérteni és kezelni pénzügyeiket.
Az alkalmazás – a Gránit Bankhoz és az OTP Bankhoz hasonlóan – megmutatja az ügyfél összesített egyenlegét a banknál. Sőt, külső egyenlegek rögzítésére is lehetőség van (képes erre az OTP Bank és az UniCredit Bank alkalmazása is).
Az összesített egyenleget a rendszer az ügyfél havi összesített jövedelméhez viszonyítja, amiből háromféle értékelést tud mutatni: több mint elegendő, fit, kevés.
A havi jövedelmet a rendszer automatikusan ismeri fel a bejövő rendszeres átutalásokból, de az ügyfél is taníthatja erre az applikációt.
Hasonló funkcióval bírnak a szintén előző negyedévben megjelent George Tippek is. Ezek lehetnek hasznos tanácsok, pénzügyi összefoglalók vagy éppen kvízek, amelyek az áttekintő képernyőn felül jelennek meg az ügyfél tranzakciói alapján elkészített profilnak megfelelően, és csak 35 napig láthatóak.
Bek-Balla László, az Erste Bank digitális fejlesztésekért felelős vezetője egy interjúban bővebben is beszélt a pénzügyi egészséggel kapcsolatos jelenlegi és jövőbeni fejlesztésekről.
A a banki szolgáltatások egyértelműen és drámaian bővülni fognak a jövőben már a 2025-ös évben is, méghozzá a felhasználók előnyére. Fotó: Illusztráció / Canva
Bővül az egyedi árfolyamos devizaváltás
Korábban még az is előrelépésnek számított, ha egy mobilalkalmazás képes volt megjeleníteni a bank devizaárfolyamait. Manapság viszont egyre jobban terjed, hogy az ügyfél internetbankon vagy akár csak mobilalkalmazásban egyedi devizaárfolyamot kapjon. A Revolut betörése óta egyre fontosabb, hogy kedvezményes árfolyamon tudjunk devizát váltani.
Az elmúlt negyedévben az MBH Bank lépett be ebbe a körbe, bár jelenleg csak a 103-as banki azonosító profillal rendelkező, vagyis a korábbi MKB Bank ügyfelei élhetnek ezzel a lehetőséggel.
Az MBH mellett az Erste Bank, a Gránit Bank, az OTP Bank és a Raiffeisen Bank ügyfelei is kaphatnak egyedi devizaárfolyamot az elektronikus csatornákon. Ebből az első 3 bank szolgáltatásának a megjelenését – mely egyben egy lemondást is jelent a korábbi árfolyammarzsuk egy részéről – a Revolut akkor még kedvezőbb devizaváltása inspirálta (azóta a Revolut már más árfolyampolitikát folytat és árazása összegfüggővé vált), mely elcsábította a hazai bankok ügyfeleit.
Az OTP Banknál egyedül nincs szükség mobilapplikációra, a bank középárfolyamának alkalmazása egy kiegészítő számlacsomagelem előfizetésével a havi 600+600 ezer forintos kereten belül automatikus. (Az első keret a bankkártyás vásárlásokra, a másik a devizaátutalásokra vonatkozik.) Az Erste Bank havi 500 ezres, a Gránit Bank havi 650 ezres keretet alkalmaz, míg a Revolutnál ez a keret havonta 350 ezer forint.
Könnyebb vásárlások, parkolás
Újratervezett BKK Mobiljegy felület fogadja a felhasználókat az OTP Csoporthoz tartozó, de bankfüggetlen Simple mobilapplikációban. Könnyebben lehet megújítani az autópálya-matricákat is az újravásárlás gombbal, megjelent a qvik azonnali átutalás az e-Matrica szolgáltatás fizetési lehetőségei között és elindult a Parkolás Live Activity is.
Utóbbi segítségével a lezárt képernyőn is nyomon követhető a parkolás.
Megújult az Erste Bank 14 év alattiaknak kínált digitális szolgáltatása is. A 2024. december 2-től értékesített Cseperedő bankszámlához kapcsolódva, a gyermekek pénzügyi érdekességeket érhetnek el az applikációban, amelyek a kiskorúak számára a pénzvilág történelméből mutatnak be egy-egy különlegességet. A szülő számára extra funkciók váltak elérhetővé, melyekkel jobban tudja felügyelni a gyermeke pénzügyi fiókját.
A MagNet Bank által fejlesztett MagNet MobilBankban új korlátozások jelentek meg a visszaélések kockázatainak csökkentése érdekében. A lakossági ügyfelek már a NetBank és MobilBank felületeken is módosíthatják napi átutalási limitjeiket, mely 500 000 forint és 5 millió forint között változhat, napi 15 átutalásra korlátozva. 2025. április 1-től a jailbreak-elt és root-olt eszközökön nem lesz használható az alkalmazás, mivel ezek könnyebben fertőződhetnek. A bank szintén bevezette az SMS értesítést a bankkártya sikeres aktiválásakor.
Az OTP Bank mobilalkalmazásában, az OTP MobilBankban megjelentek az OTP Egészségpénztár és OTP Nyugdíjpénztár megtakarítások, melyeket a pénztári tagsággal rendelkező OTP-s ügyfelek hozzáadhatnak a portfóliójukhoz. Elindult az adásvétel kezdeményezése is az állampapírral rendelkező ügyfeleknek.
A Gránit Bank életében jelentős innováció volt, hogy a bank tőzsdére lépésével, a hazai piacon elsőként indított lakossági részvényjegyzést mobilapplikációból. A Gránit Bank ennél többre készül: a folyamatosan épülő befektetési szolgáltatása jelenleg még teszt fázisban van, amelyet később lehet majd teljes funkcionalitással használni.
Újít a Revolut is
A Revolut Bank különleges, limitált 3D hatású fém bankkártyával ünnepelte az 50 millió felhasználót a nagyvilágban, melyet fekete vagy fehér színben is meg lehetett vásárolni. A globális bank egyébként bejelentette azt is, hogy 2025-ben újra hivatalos banki és fizetési partner lesz a hazai Sziget Fesztiválon. A fesztiválozók ismét használhatják majd a Revolut Pay-t és visszatér a népszerű Revolut Színpad is, méghozzá kiemelkedő fellépőkkel.
A Revolutnál újdonság az is, hogy az utasbiztosítás most már kizárólag azokat az utazásokat fedezi, amelyeket a Revolut kártyával, vagy a Revolut számláról indított átutalással fizettek.
A vásárlási biztosítás, mely eddig például a telefonokra, laptopokra, tabletekre terjedt ki 12 hónapig, lopás vagy sérülés esetén, mostantól az ékszerekre és az órákra is vonatkozik, az 50 eurós önrészt pedig eltörölték.
Az elmúlt negyedévben beállíthatóvá vált a Revolut kártya költési devizaneme. A Revolut Bank eddig úgy kezelte a felhasználó különféle devizanemű egyenlegeit, hogy alapesetben a fizetéssel azonos devizanemű számlát terhelte meg kártyás fizetéskor, hogy elkerülje a konverziót. Ilyen számla, vagy elegendő egyenleg hiányában az ügyfél hazai devizanemével megegyező számla terhelése következett (a magyar ügyfeleknél ez a forint számla), majd ha ennek megterhelése is sikertelen volt, akkor a legmagasabb összegű devizaszámla következett.
Ez a lehetőség továbbra is megmarad „Minden pénzszámla” néven, de a Beállítások–Költés innen menüpontjában most már külön is beállítható az a devizaszámla, amelyet kizárólag megterhelhet a Revolut kártya. Ez a beállítás segít elkerülni a szükségtelen konverziót, a dinamikus devizakonverzió (DCC) felajánlását a kereskedő terminálján, illetve lehetővé teszi, hogy egyetlen devizanemű számlára elhelyezett összeget lehessen csak elkölteni.
Közhely, hogy a mindennapi életünket jórészt a mobiltelefonunkban éljük. Lehet erre átokként tekinteni, de lehet erre lehetőségként is. Fotó: Illusztráció / Pexels / Imin Technology
Mostantól minden év a digitális fejlesztések éve
2025 már negyedik év, hogy megjelenik a Forbes és a BiztosDöntés.hu negyedévenkénti banki mobilapplikációs fejlesztéseket áttekintő összefoglalója. Mostanra elértük azt a kort, amikor az egyik fő figyelem már a banki mobilapplikációk fejlesztésére irányul a bankokban.
Egyre több olyan újdonsággal találkozhatunk majd a jövőben, amelyekről ebben a cikkben is beszámoltunk és amelyek a banki mobilalkalmazásokat érintik. Fontossági sorrend nélkül, csak néhányat említve ezek közül:
a kedvezményes devizaváltás,
a különféle intelligens segítségek, mint amilyen most a George Tippek,
a kedvezményes bankkártyás vásárlási kuponok,
a különféle pénzügyi összesítő kimutatások, grafikonok
vagy az élvonalba tartozó bankkártyás szolgáltatások, például az ideiglenes blokkolás vagy a PIN-kód megmutatása.
Közhely, hogy a mindennapi életünket jórészt a mobiltelefonunkban éljük. Lehet erre átokként tekinteni, de lehet erre lehetőségként is, hiszen ezek a banki szolgáltatások egyértelműen és drámaian bővülni fognak a jövőben már a 2025-ös évben is, méghozzá a felhasználók előnyére.
A Forbes és a BiztosDöntés.hu továbbra is beszámol majd ezekről az innovációkról legkésőbb negyedévente, de gyakran két ilyen összefoglaló között is szolgálunk majd újdonságokkal a jövőben, melyekkel felfedjük az olvasók számára a digitális napi pénzügyek legújabb trendjeit.
The post Egyre több a gépi segítség a hazai bankok mobilapplikációiban appeared first on Forbes.hu.

