Friss Hirek

Egyre ügyesebben repülnek az idősebb szirti sasok

A szirti sas (Aquila chrysaetos) vitorlázva repül, ahhoz hogy „utazómagasságba” emelkedjen, meg kell találnia a termikeket, vagyis a nagy erejű felszálló légáramlatokat. Ezek segítségével tud szinte szárnycsapás nélkül óriási távolságokat bejárni. Mi emberek, akik értjük a földrajzi jellemzők és a fizika összefüggéseit, szintén használjuk ezeket az egyébként láthatatlan légáramlatokat (vitorlázó repülők).

A sasok azonban nem tanultak fizikát vagy földrajzot, mégis képesek megtalálni ezeket a termikeket. Egy új, a Max Planck Állati Viselkedéskutató Intézet vezette nemzetközi kutatásban azt tárták fel, miként sajátítja el a sas e létfontosságú képességet.

A kutatók 55 fiatal alpesi szirti sast szereltek fel kis méretű nyomkövető jeladókkal, amikor azok elhagyták a szülői territóriumot, majd 3 éven keresztül követték a mozgásukat az Alpok hegyei felett. A sasok repülési szokásai folyamatosan változtak. A fiatal madarak először egészen közel repültek a hegyormokhoz, hegygerincekhez, ahol a szél a szirteknek ütközve felszálló légáramlatokká alakult – ez a legmegbízhatóbb jele volt a vitorlázáshoz alkalmas helyzetnek.

Azonban egyre inkább eltávolodtak e biztos pontoktól a nyíltabb területek fölé, ahol nehezebb volt eldönteni, hol is lehetnek a termikek. Egy sas kamerát is vitt magával és videóján az ő nézőpontjából is megfigyelhetjük a tájat.

A kutatók a megfigyeléseik alapján úgy számolták, a madarak 3 év alatt mintegy 2000-szeresére növelték a területeket, amelyeket berepülhettek, annak köszönhetően, hogy egyre jobbá váltak a repülési képességeik. Bár az ember azt hinné, a sasok számára a repülés valamiféle születési adottság, azonban nekik is tanulniuk kell. „Úgy tűnik, tanulásra és tapasztalatra van szükségük ahhoz, hogy kihasználhassák a felszálló légáramlatok energiáit, így alakítva mind a mozgásuk típusát, mind pedig azt, hogy hova is repülnek” – magyarázta Kamran Safi, a kutatócsoport vezetője.

A felismerésnek az állatok védelmére is hatása lehet. A madarak elterjedési területeit sokkal dinamikusabb környezetként kell kezeljük, figyelembe véve az egyedek életkorát is.

The post Egyre ügyesebben repülnek az idősebb szirti sasok first appeared on National Geographic.


Exit mobile version