Friss Hirek

Elveszett, középkori magyar falut rekonstruáltak

A Salisbury Kft. régészeti és műtárgyvédelmi vállalat kutatásának köszönhetően korábban nem látott módon tárul fel az 500 évvel ezelőtti magyar vidék – olvasható a cég közleményében. A szakemberek egy, a török hódítás előtti Magyar Királyság falvát rekonstruálták.

„A korszakra vonatkozó ismeretekre és saját helyszíni kutatási eredményeinkre alapozva készítettük el a mai Ercsi határában elterült korabeli Besnyő falu és környezete komplett digitális rekonstrukcióját mintegy száz hektár területen. A modellből készített kisfilmünk bepillantást nyújt arról a világról, amelyet a török háborúk idején elpusztítottak vagy felhagytak” – mondta Hoffmann József, a Salisbury Kft. ügyvezető régész szakembere, hozzátéve, hogy vizsgálataik célja rendhagyó módon most nem templomokhoz vagy várakhoz kapcsolódik.

A középkori Besnyő falu maradványai ma Ercsi határában, a Duna partján, föld alatt találhatóak. A település első okleveles említése 1405-ből származik, és ahogy a neve is árulkodik róla, besenyők is lakták korábban. A késő középkori település elrendezése, a központi utca, a házhelyek és a jobbágytelkek jól kivehetők a légi felvételeken, mert a török korban összeomlott házhelyek kisebb halmokat hagytak maguk után.

A Salisbury csapata a korszak falusi épületeire vonatkozó ismereteket gyűjtötték össze, ezt követően pedig komplex vizsgálat kezdődött, amelynek részeként domborzatmodell is készült drónfelvételek alapján. A szakértők geofizikai méréseket és lidaros információkat is segítségül hívtak.

Az eredmények megerősítették, hogy a falu a Duna egyik szigetén állt, amelynek ága napjainkra feltöltődött.

A 14-15. században a lakóházak esetében óriási átalakulást ment végbe: megjelentek a többhelyiséges földfelszíni épületek, amelyek fokozatosan kiszorították a korábbi, részben földbe vájt veremházakat. A folyamat természetesen nem egyik napról a másikra történt, a veremházak és a földfelszíni házak még hosszú időn keresztül léteztek egymás mellett.

A vizsgálat legfőbb megállapításai:

a településeket általában a beltelkekkel együtt teljesen lekerítették, hogy a háztáji jószág ne csatangoljon el,
a jobbágytelkek végén, a kertek mögött folytatólagosan feküdtek a szántók, rétek, mezők,
a megközelítésükre a kertek alján mezőkapukat építettek, amelyek a kerített falut a mezőbeli ugartól, legelőktől elválasztották.

A Salisbury új rekonstrukciója betekintést enged abba, hogy miként nézhettek ki a korabeli települések. A helyszín kiválasztása sem véletlen: Besnyő mindenképpen egyedinek számít, hiszen a területen nem folytattak szántó-vető tevékenységet a későbbi századokban, így a házhelyeket nem szántották szét, az elpusztult falu gyakorlatilag mindmáig érintetlen és feltáratlan.

A szakemberek a jövőben régész- és építészhallgatók részvételével szeretnének sokoldalú együttműködés keretében feltárásokat végezni, amelyek során részletesebb adatokat kaphatnak az épületek építési módjairól.

The post Elveszett, középkori magyar falut rekonstruáltak first appeared on 24.hu.


Exit mobile version