Friss Hirek

„Ért ennyit ez a politikai bosszú?” – hiába próbáltak hozzájutni az uniós pénzekhez független polgármesterek, most a fideszesek megkapták

Óvodai fejlesztések kezdődnek Velencén és Pusztaszabolcson – jelentette be október végén sajtótájékoztatón Tessely Zoltán fideszes országgyűlési képviselő, párttársai, Molnár Krisztián vármegyei közgyűlési elnök, valamint a két Fejér megyei település az idén megválasztott polgármestere, Krausz György és Tüke László társaságában.

Azt azonban Tessely és Molnár is elhallgatta, hogy a pályázatokat még az előző vezetés adta be, csakhogy az összegeket két évig nem kapták meg a települések.

2022-ben Velencével közösen nyújtott be óvodafejlesztési támogatást Pusztaszabolcs előző, független polgármestere, Simonné Zsuffa Erzsébet összesen 400 millió forint értékben, ebből 240 forintot pályáztak meg a Zsiráf, valamint a Manóvár Óvoda felújítására.

„Tudtuk, hogy nagyon jól megírt anyagokat nyújtottunk be, de sokáig hallgattak róluk. Majd Molnár Krisztián megyei elnök az idő múlásával többször kérte a pályázat újraértékelését. Időközben tudomásunkra jutott az Irányító Hatóságtól (IH), hogy a pályázatunk jó konstrukció, magas pontszámú” – emlékszik vissza a történet elejére Zsuffa Erzsébet. Az IH értékelésén felbuzdulva Zsuffa időpontot kért Navracsics Tibor területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős minisztériumában. „Tavaly ősszel tárgyaltam utoljára erről Latorcai Csabával, az államtitkár akkor ígéretet tett arra, hogy 2024 tavaszán megkapjuk egy másik, szintén 2022-ben benyújtott, az «Élhető település» pályázatunkra megítélt pénzt is. Ezután kértem a megyei közgyűlés vezetőjétől egy találkozót. Molnár Krisztián azt mondta, hogy az óvodafelújítási pénzt kapjuk majd meg, viszont mosollyal a szája szélén közölte, hogy majd csak a választás után.”

„A lényeg persze, hogy több éves kitartó küzdelem és tárgyalások során nem tudták a pályázatunkat eltussolni, igaz, a veszélyes óvodánkat már rég felújíthatták volna” – tette hozzá az 5700 lakosú mezőváros korábbi vezetője, megjegyezve:

a politikai bosszú sok-sok helyi ember életébe beleszól.

Kérdésünkre válaszolva Zsuffa Erzsébet kijelentette, hogy a TOP-os pályázatokba utólag is bele lehet nyúlni, de bízik abban, hogy annak eredeti tartalmát nem csökkentik majd. „Hiszen az is egyértelmű, hogy az óvoda-felújítás esetében a 250 millió forint már nem fedezi a pályázatba két éve betervezett felújítást. El lehet gondolkozni, hogy ért-e ennyit ez a politikai bosszú?” – tette hozzá.

Gerhard Ákos, Velence korábbi, ugyancsak független polgármestere a Facebookon a pályázattal kapcsolatban évekre túszul ejtett pénzekről, illetve arról írt, hogy „két és fél évig ültek a velenceiek pénzén a Fejér vármegyei döbrögik (…)

Mondhatni két és fél évre kamatmentes kölcsönt adott a mi pénzünkből Fejér vármegye ura, Molnár Krisztián – saját magának. Teljesen nyilvánvaló módon a vármegyei hatalmasságok ezen döntései eközben mindkét város, Velence és Pusztaszabolcs polgárait is megkárosították. A 2022. márciusi építőipari árakhoz képest ma már minden beruházásnál kétszeres árakkal kell számolni. Vagyis a tervben foglalt fejlesztések fele elmarad. Ki fogja ezt megfizetni a két város lakóinak? Személyesen Molnár úr? Vagy ez is közpénzből kerül majd kiegészítésre?

– tette fel a kérdést Gerhard, aki Zsuffa Erzsébethez hasonlóan az idén júniusi önkormányzati választáson alulmaradt fideszes kihívójával szemben.

A bejelentés napján, október 24-én Tüke László Pusztaszabolcs új polgármestere a megyei lapnak korrektül megjegyezte, hogy a pályázat benyújtása még az előző képviselő-testület munkáját dicséri, a megvalósítás azonban már az ő feladatuk. Egy nappal később viszont már a Facebookra feltöltött videójában évek óta megoldásra váró problémaként említi a beadott, de meg nem nyert pályázatok ügyét. Majd hozzátette: „Az óvodai pályázat végére most sikerült pontot tenni.”

Miután a pusztaszabolcsi polgármester nem fejtette ki, hogy pontosan mit tettek a pályázati pénz megnyerése érdekében, esetleg módosítottak-e valamit a beadott pályázaton, kérdésekkel fordultunk a település új vezetőjéhez, de Tüke cikkünk megjelenéséig nem válaszolt kérdéseinkre. Egy másik bejegyzése azért utal arra, mivel tudnak többet ők, mint a nem kormánypárti vezetés: „A választási kampányban ígéretet tettünk arra, hogy a vármegyei vezetéssel és az országgyűlési képviselővel újrahangoljuk az együttműködést. Ez sikerült! Ennek a folyamatnak ez 240 millió forintból megvalósuló fejlesztés lesz az első érdemi lépése.”

Molnár Krisztián vármegyei elnököt és Tessely Zoltánt is megkerestük kérdéseinkkel – előbbinek a közgyűlés vezetőjeként kulcsszerepe van TOP-os pályázatokban –, a vármegyei elnöktől és a térség fideszes országgyűlési képviselőjétől is azt szerettük volna megtudni, miért nem adták oda évekig ezeket a pénzeket a függetlenek által vezetett településeknek, de választ onnan sem kaptunk. Mindenesetre Molnár Krisztián közösségi médiás bejegyzése is arra utal, hogy politikai okból.

Végre jó az együttműködés a két település vezetése, az országgyűlési képviselők és a vármegye között – ez korábban sajnos nem volt tapasztalható. Ennek a példás összefogásnak – közös szándékunknak megfelelően – az érintett városok lakosai lesznek a nyertesei

– fogalmazott a fideszes politikus.

A két város nemcsak óvodafejlesztésre pályázott, hanem jelentkeztek az „Élhető települések” pályázatra is, mely Pusztaszabolcs esetében a többi között futópályaépítést, járdaépítést is hozott volna. Velencével közösen 600 millió forintnyi EU-s forrást pályázott meg a város, és rövid ideig úgy is tűnt, hogy megnyerték ezt az összeget. Tessely Zoltán Facebook-oldalára ugyanis felkerült a nyertes pályázatok közé e két település neve is, nem sokkal később viszont eltűntek a győztesek sorából. Erről itt írtunk bővebben, mivel fideszes politikusok már a hivatalos döntés előtt kihirdették, kik nyerik az EU-s pénzeket.

„Sajnáljuk, hogy tévedtünk! Ahogyan azt is, hogy ezzel egy parttalan vitát indítottunk útjára. Elnézést érte!” – írta akkor Tessely Zoltán, majd – kissé összefüggéstelenül – magyarázatképpen kifejtette, „ez nem azt jelenti, hogy lenne bármilyen alapja annak a vádaskodásnak, hogy miattunk lettek volna sikertelenek ezek a pályázatok. Az ellenkezőjére éppen logikusabb volna következtetni, mármint éppen, hogy nem miattunk. Azt pedig, hogy akik most nem kerültek kihirdetésre, azok egyértelműen sikertelen pályázatok lennének, azt nem tudjuk, hogy miből gondolják. Persze az egyes vezetők által ez ügyben leírt kinyilatkoztatások alapján ezen sem csodálkoznánk.” Lapunknak pedig akkor azt mondta: tévesen került ki az oldalára az összes pályázó sikeresként, ő pedig nem vett részt az elbírálási folyamatban.

Zsuffa Erzsébet most már biztos abban, hogy rövidesen a még hiányzó 300 millió forintot is megítélik majd a városnak.

Összesen több mint fél milliárd forint – ennyit zároltak, pártalapon.

És most nekünk, pusztaszabolcsiaknak Tüke Lászlónak és a tartótisztjének, Molnár Krisztiánnak kellene hálásnak lennünk azért, hogy megkapjuk a rég megítélt és egyébként jól megérdemelt forrásokat? Tüke és Molnár épp most vágják minden pusztaszabolcsi képébe, hogy megtanulják: a becsület, a tisztesség, a tehetség és a közösségépítés semmit nem ér, ha nem vagy pártkatona.

Mert ha az egyébként nyertes pályázatok kifizetése a polgármester és a megyei közgyűlés elnökének haverságán múlik, ott elég komoly bajok vannak

– összegzett a volt polgármester.

The post „Ért ennyit ez a politikai bosszú?” – hiába próbáltak hozzájutni az uniós pénzekhez független polgármesterek, most a fideszesek megkapták first appeared on 24.hu.


Exit mobile version