Friss Hirek

Ez a madárfajunk a vizek mestere

Egyik kedvelt téli időtöltésem a kristálytiszta vizű Kígyós-patak menti kirándulás. Még ilyenkor is mindig akad itt látnivaló, sokszor pityerek és sárszalonkák telelnek a patak szegélyében, hiszen mélyről feltörő források táplálják a vizet. Néhány helyen mesés égerligetek övezik, az egyik legszebb Veszprémgalsa határában fekszik.

Mikor odakint röpködnek a mínuszok, akkor érdemes ellátogatni ezen szakaszra, hiszen gyakran telelnek itt a vízityúkok (Gallinula chloropus). A hazai állomány zöme Dél-Európában és Észak-Afrikában tölti a téli napokat, a faj Magyarországon költőmadár, a vonuló egyedei április legelején érkeznek vissza téli szállásukról.

Ügyesen úszó madárról van szó, amely olykor récék módjára, mesterien bukik a víz alá, de hosszú, vékony lábujjaival a vízinövényeken, például a vízitök méretes levelein is kiválóan járkál.

Testméretéhez képest nagy fészket épít, amelynek anyaga nádlevelekből, sásból áll. Jellemzően partközelben építi meg, a szárcsával ellentétben, hiszen ő távol a parttól, a nádas sűrűjében költ.

<!– [if IE 9]><![endif]–><!– [if IE 9]><![endif]–>

Forrás: Ifj. Vasuta Gábor

Sárgásfehér alapon barnás és bíborszínűen foltozott tojásain a hím és tojó felváltva kotlik. Tojásainak száma hét és tíz között változik, szépséges fészekhagyó fiókáik színe sötét. Háromhetes korban lesznek önállóak, addig szüleik etetik őket.

Csigákat, rákokat egyéb vízi rovarokat, vízinövényeket, békalencsét fogyaszt. Magyarországon védett madárfaj, természetvédelmi értéke 25 ezer forint.

The post Ez a madárfajunk a vizek mestere first appeared on National Geographic.

Loading RSS Feed

Loading RSS Feed
Exit mobile version