Friss Hirek

Ez a ritka kétéltű kizárólag Magyarországon él

A gőték hazánkban ritka kétéltűeknek számítanak, ám van, amelyik még közülük is kiemelkednek különlegességével. A bakonyi alpesi gőte (Ichtyosaura alpestris bakonyiensis) alfaj jelenlegi ismeretink szerint az egész világon kizárólag a Bakonyban és az Őrségben fordul elő.

Amint a Duna-Ipoly Nemzeti Park közleményéből kiderül, a Bakonyban az alpesi gőték többsége a hegység magasabban fekvő északi, illetve középső részén él. Emellett van egy elszigetelt populáció a Keleti-Bakonyban is, a Burok-völgy környékén is.

Szaporodóhelyeinek többsége itt a rendszeresen járt erdészei utak pocsolyáiban található, amely komoly veszélyeztető tényező az elszigetelt populáció fennmaradása szempontjából. A taposás és a víz állandó felkavarása mellett ezek a pocsolyák nyáron ki is száradhatnak, még mielőtt a lárvák kifejlődhetnének.

Ez történt tavaly is, így abban évben egyáltalán nem volt szaporulata ennek a ritka állatnak.

Ezt elkerülendő a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) és a VERGA Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. a tél folyamán munkagépekkel mély árkokat ástak, amelyekben a gőtelárvák kifejlődésére jóval nagyobb az esély. Az új árkokat vízzáró béleléssel is ellátták, hogy ne szivároghasson el belőlük a víz.

Az alpesi gőte hazánk egyik legritkább kétéltűje. Felnőtt korukra elérhetik a 8-12 centiméteres hosszúságot, háta szürke, hasa narancssárga színű, oldalán sötét foltok sorakoznak.

A szárazföldön kidőlt fák, kövek vagy az erdei avar alatt tanyáznak. Innen vonulnak a nászidőszakban a szaporodóhelyekként szolgáló vizekbe. Tápláléka elsősorban vízi rovarokból, lárvákból, csigákból, pókokból áll. A gőtelárvák alsóbbrendű rákokat, szúnyoglárvákat és kisebb testű vízi rovarokat esznek.

Az alpesi gőtét hazánkban legfőképpen a klímaváltozás és a vele járó csapadékhiány, valamint az erdők letermelése veszélyezteti. A szaporodásának fő helyszínéül szolgáló időszakos kisvizek idő előtti kiszáradása egyre gyakoribb jelenség.

Az alpesi gőte hazánk egyetlen fokozottan védett kétéltűfaja, természetvédelmi értéke 100 ezer forint. 2023-ban az Év kétéltűjének választották, hogy ezzel felhívják rá és védelmének fontosságára a figyelmet.

The post Ez a ritka kétéltű kizárólag Magyarországon él first appeared on National Geographic.

Loading RSS Feed

Loading RSS Feed
Exit mobile version