Friss Hirek

Ezek voltak 2024 legjobb sorozatai

10. Pingvin (Max)

Bár a Pingvin szoros folytatása a Matt Reeves-féle Batman-filmnek – szinte képkockára pontosan ott veszi fel a fonalat, ahol a borús Robert Pattinson elengedte –, az alvilági figurák lélektanában megmerítkező sorozat mégis inkább a Maffiózókra emlékeztet. „Nyilvánvaló, honnan inspirálódtak az alkotók, de a presztízstévé megalkotójáról példát venni aligha hiba” – írtuk kritikánkban. Talán épp ennek az erős inspirálódásnak köszönhető, hogy a Max minisorozata váratlanul jól sikerült: egy roppant szórakoztató, pörgős és önállóan is megálló spin-off lett belőle.

A történet középpontjában a Batman végén megüresedő alvilági trónért folytatott harc áll. Erre pályázik a kissé meggyötört, anyakomplexusos gonosztevő, a kívül-belül csúf Oswald Cobb (gúnynevén Pingvin), akit a csúfsággal nehezen vádolható Collin Farrell alakít – két tonna gumiban és sminkben. De a trónra ácsingózik a diliházból frissen szabadult Falcone-örökös, Sofia is, akit meg Cristin Milioti kelt életre. A sorozat akkor a legerősebb, amikor e két remek színész párosára koncentrál: mindkét karakternek van mit mesélnie róla, mitől válik az ember szörnyeteggé. (Varga Zsuzsa)

Macall Polay / HBO

9. Utolsó befutók, 4. évad (Apple TV+)

Negyedik évadához érve a Mick Herron regényei alapján készülő brit kémthriller most már műfajtól függetlenül bátran a legjobb jelenleg futó sorozatok közé sorolható. A Slow Horses folyamatosan szinten tudja tartani az elején megtapasztalt színvonalat, miközben ez volt az az évad, amely tényleg meghozta a széleskörű népszerűséget a sorozatnak. Ahogy a többi évadban, az utolsó jelentős szerepét emlékezetesen alakító Gary Oldman, továbbá Kristin Scott Thomas és Jonathan Pryce személyében ebben is elsőrangú színészek alakítanak elsőrangúan megírt karaktereket, és nem lóg ki közülük a sorozat tulajdonképpeni főhőse, a Jack Lowden által alakított, folyton életveszélyben szerencsétlenkedő River Cartwright sem. A sorozat egyszerre lélegzetelállítóan izgalmas és rendkívül vicces, hangvételét pedig olyannyira korunkhoz igazították az alkotók, hogy külföldi főgonoszok helyett a megoldandó ügyek fő felelőse mindig a brit establishmentben keresendő. Az Utolsó befutók nem riad meg a drámai mélységektől sem, és kisebb gyomrossal felérő tragédiák következtében folyton cserélődik a szereplőgárda is. Már várhatjuk is az ötödik évadot, sőt, lesz hatodik is! (Inkei Bence)

8. Mr. & Mrs. Smith (Prime Video)

A Fleabag- és az Atlanta-féle zseniális rétegsorozatok rajongói egyhangúlag kiálthattak fel örömükben, amikor kiderült: a két említett darab alkotói összefognak, és egy olyan történetből készítenek sorozatot, amely tipikus szuperprodukció csupa szép sztárral és klisés akciósztorival. Ebből aztán semmi sem valósult meg: a két alkotó, Phoebe Waller-Bridge és Donald Glover útjai végül kreatív nézetkülönbségek miatt elváltak, és akik az Angelina Jolie-Brad Pitt páros nevével fémjelzett, 2005-ben bemutatott szexi akcióvígjátékot várták, azok óriásit csalódhattak az idén debütáló sorozatadaptáció láttán. Pedig végül egyik sem gáncsolta el a projektet, sőt: Glover hamisítatlanul atlantás hangulatba csomagolta a két kém történetét, ahol nem is annyira az akció, hanem egy párkapcsolati dráma stációi bomlanak ki a tőle megszokott lassabb, diskurálósabb tálalásban.

Jane-t és Johnt összesorsolja a kém-Tinder, és házaspárként kell élniük. Nem meglepő módon olyannyira beleélik magukat a fedősztoriba, hogy egymásba szeretnek, és ugyan itt-ott megölnek egy-két embert, eltüntetnek pár hullát, a középpontba mégis kapcsolatuk épülése és leépülése kerül. A Mr. & Mrs. Smith – kritikánk itt olvasható róla legnagyobb baja csupán annyi, hogy a cím és a nagy előd miatt sokan egészen más elvárásokkal ülnek majd le elé, és teljesen más történetet kapnak: tökéletesen komponált akciójelenetek helyett egy párkapcsolat élveboncolását. Másoknak azonban épp emiatt lesz gyöngyszem: két teljesen átlagos, helyenként roppant idegesítő, de végtelenül emberi karakter bukdácsolását nézzük, amelybe nagyon könnyen bevonódik a néző. (Polák Zsóka)

Prime Video Donald Glover és Maya Erskine a Mr. & Mrs. Smith című sorozatban.

7. Botrány királyi módra (Max)

A brit királyi családról csak az elmúlt pár évben is számos film és sorozat készült, és ezek közül nem egy simán megállta a helyét drámaként is, jelezve, hogy messze nem csak szappanoperaként érdemes tekinteni a Windsorokra. András herceg PR-katasztrófába torkolló elhíresült magyarázkodásából például már egy játékfilmet is csináltak, most pedig itt ez a háromrészes minisorozat, mely tulajdonképpen nem csinál semmi különöset, csak bemutatja a hírhedt BBC-interjú előzményeit és elkészülésének körülményeit. A világ egyik leghíresebb szexuális bűnözőjéhez, Jeffrey Epsteinhez fűződő barátsága ügyében, illetve a kiskorú Victoria Giuffréval folytatott szexuális kapcsolatáról is hiteltelenül magyarázkodó András herceget a remek Michael Sheen személyesíti meg, míg az interjút készítő riportert az ugyancsak kiváló Ruth Wilson játssza. Ahogy kritikánkban is írtuk, a Botrány királyi módra legerősebb jelenetei azok, amelyekből kiderül: András tényleg nem érti, miért veti meg őt a közvélemény. De azzal is szembesít bennünket, mennyire elképesztően hitvány minőségű emberek kerülnek felfoghatatlanul sok előnnyel járó pozíciókba, és egyszerűen nem tudnak annyit hibázni, hogy ezeket a privilégiumokat valaha is elveszítsék. A Botrány királyi módra másegyébként pontosan az a fajta sorozat, amit a britek csinálnak a legjobban, és minimális plusz is elég hozzá, hogy ezzel az év emlékezetes sorozatai közé emelkedjen. (IB)

The post Ezek voltak 2024 legjobb sorozatai first appeared on 24.hu.


Exit mobile version